Bár hazánk legnagyobb kincse vitathatatlanul a termőföld, az utóbbi évtizedekre jellemző intenzív talajművelés, mely az egyre nagyobb hozamok érdekében egyre inkább kizsarolja a talaj termőrétegét, végső soron a talaj kimerüléséhez, pusztulásához, művelésre alkalmatlanná válásához vezet.
☝️ Csupán a rendszerváltás óta 823 ezer!!! hektárral csökkent a művelhető területek mennyisége, ami mára megközelíti legfőbb táplálékforrásunk, a búza termőterületét, mely 2022-ben 951 ezer hektáron valósult meg.
Termőföldjeink megóvása, és a művelhetetlenné vált területek helyreállítása nemzeti érdek, és nem csak nálunk, hanem szerte a világon, ezért számos területen a bevett gyakorlat újragondolását teszi szükségessé.
Az Agrártudományi kutatóintézetben megrendezett Növénynemesítési Tudományos Napokon, Ahmed Ali Hamad doktorandusz hallgatóm, aki Iraki Kurdisztánból érkezett hozzánk, először számolt be közös munkánk gyümölcséről, arról a Búza, a Rozs és a Kaukázusból származó vad rokunuk, a hegyi rozs kromoszómáinak újrakeverésével előállított új típusú növényről, mely a vadon élő fűfélékhez hasonlóan, minden tavasszal újrasarjad, így talajbolygatás nélkül is eredményesen termeszthető.
Ez úton is gratulálok neki!
☝️ S, hogy valami megnyugtatót is mondjak, aminek sokan szeretnék az ellenkezőjét elhitetni!
️ Magyarország ma, egy csodás hely, ahol aki akar, tud boldogulni!
️ Tegyünk azért, hogy ez a jövőben is így legyen!
Üdv,
P.D.