👏Idén több mint 600 orvosdoktor végzett a Semmelweis EgyetemÁltalános Orvostudományi Karán, akik közül a mai napon 534-en vették át diplomájukat, s kezdik meg hivatásuk gyakorlását, amely szó…
️SZÁZHETVEN ÉVE HALT MEG AZ 1848/49-ES FORRADALOM ÉS SZABADSÁGHARC FŐÁPOLÓNŐJE️
1854. június 29-én halt meg New Yorkban Kossuth Zsuzsanna, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc főápolónője, a magyar tábori kórházak létesítője. A szabadságharc idején a Pestet 1848 végén megszálló császári csapatok elől a kormánnyal együtt ő is Debrecenbe menekült. Itt a tábori kórházak betegeinek és sebesültjeinek segélyezése céljából megalakult Nőegylet ápolási szakosztályának vezetője lett, majd 1849. április 16-án - a honvédség egészségügyi szervezetét kiépítő Flór Ferenc javaslatára - az immár kormányzó Kossuth "az összes tábori kórházak főápolónőjének" nevezte ki.
Felhívást intézett az ország asszonyaihoz és leányaihoz: "Ne várjatok hivatalos kiküldetéseket, ne várjátok a rendszabályok kihirdetését. Minden nő, aki erőt érez magában, keresse fel a helyben, vagy vidéken lévő kórházakat... Osszátok fel magatok között a munka napjait, minden percben ápoló gonddal őrködjetek a szabadságért szenvedőknek még az álmai felett is." Fáradhatatlan munkája eredményéppen 1849 nyarára már 72 tábori kórház működött az országban, ezeket egyre súlyosbodó tüdőbaja ellenére fáradhatatlanul járta.
A világosi fegyverletétel után a #Magyarországot teljhatalommal kormányzó Haynau tábornagy a budai várbörtönbe záratta és hadbíróság elé állíttatta, de végül felmentették, miután sebesülten fogságba esett osztrák katonák tanúsították, hogy ugyanolyan emberséges ellátásban részesültek, mint a magyarok.
Kossuth Zsuzsanna alig 37 évesen, 1854. június 26-án halt meg New Yorkban, sírhelyét a First Presbyterian Church bejáratánál emléktábla jelöli.
❤️🇭#mentők #veddészreamentőt #emlékezzünk