Két találkozó között a pekingi Zizhuyuan parkban
A magyar delegáció tagjaként ma két meghatározó kínai tudományos központtal – egy think-tankkel és egy egyetemmel – is volt lehetőségünk felvenni a kapcsolatot.
A Jelenkori Nemzetközi Kapcsolatok Kínai Intézete (CICIR) többfunkciós, a politikai döntéseket leginkább befolyásoló kutatási és konzultációs kutatóintézeti komplexum. Külön érdekes, hogy a kínai think-tanknél néhány éve létrehozták az Európai Tanulmányok Intézetét, ahol az EU-tagállamok közötti kapcsolatokat, a Közép- és Kelet-Európában végbemenő gazdasági és társadalmi átalakulást, illetve a kínai–európai politikai viszonyokat kutatják.
Yang Yao, a „China 2049: Economic Challenges of a Rising Global Power” című sikerkönyv szerzőjének meghívására pedig a Peking Universityre is ellátogathattunk. Yao geopolitikai látásmódja egyedülálló. Ő vezeti az egyetem Beijing International MBA programját is, amely a Forbes, a Fortuna, a QS és egyéb rangsorok szerint is Kína első számú gazdasági képzése.
Maga a intézmény a 2023-as QS ranking szerint nemcsak Kína, de egész Ázsia legjobb egyeteme.
Egészen érdekes hallani, hogy Kínából nézve milyennek látszik Magyarország és az Európai Unió helyzete a most zajló geopolitikai átrendeződés közepette. A konnektivitás stratégiája nemcsak a gazdasági, hanem a tudományos együttműködés terén is megállja a helyét. Kíváncsian várjuk, mit tanulhatunk egymástól!