Nemrégiben jelent meg Richard Bellamy, a University College London (UCL) politológia professzorának „Politikai alkotmányosság” című, már-már klasszikusnak számító könyve magyarul az MCC Press gondozásában. Bár Bellamy írása kétségtelenül elsősorban tudományos, s főként jogi vonatkozásai miatt vált ismertté, ám ennél sokkal többről van szó – hiszen a könyv olyan általános kérdéseket feszeget, mint a demokratikus politika mibenléte vagy a szuverenitás ügye.

Az önrendelkezésnek és a szuverenitásnak a Bellamy-féle értelmezése mögött az a feltételezés húzódik meg, hogy az emberek képesek saját maguk dönteni, ráadásul ezt jól és helyesen teszik meg - ezt szokás a „tömegek bölcsességének” is nevezni.

Bellamy gondolatai a 2010 utáni magyarországi folyamatok értelmezése során is jól használhatóak: a liberális értelmiség által a demokrácia leépítésének tekintett folyamat e gondolatmenet szerint valójában nem más, mint a társadalmi többség akaratának érvényre juttatása; az Alaptörvény és a benne foglalt értékek pedig éppen a közösség identitását és értékvállalásait fejezik ki, és az alkotmánymódosítások nem instabillá, hanem éppen ellenkezőleg, a változó környezethez rugalmasan alkalmazkodóvá tették az Alaptörvényt.

Bellamy könyve tehát közel sem csak elméleti kérdéseket taglal, hanem a politika gyakorlati működéséről is sokat lehet belőle tanulni, ezáltal nem csak alkotmányjogászoknak hasznos olvasmány.

A megjelenése időszerű volt már, jó szívvel ajánlom mindenkinek!

Összevont poszt

☝️Ha nem lenne világos, hogy mi okozza a történelmi inflációt és energiaválságot Európában, akkor nézd meg a Patrióta legújabb videóját holnap 19 órakor!

https://fb.watch/gN08Jjj-8r/

Hamarosan️ A Megafon Youtube csatornáján a Patriótán Hortay Olivér és Az energiajogász az elmúlt hónapok legfontosabb kérdéseire válaszolnak!

#staytuned

Ezt küldeném az összes baloldali politikusnak, akik még mindig nem értik, hogy mi zajlik Európában! Ezt ti csesztétek el!

Miért lett drágább az élet Európában?
Hogyan…

nézzétek meg!

Miért lett drágább az élet Európában?
Hogyan értékelhetjük az EU szankciós politikáját?
Kik a nyertesei és kik a vesztesei a büntetőintézkedéseknek?…

Elmaradt a jobboldali visszavágás Szlovéniában!

Natasa Pirc Musar a baloldali kormánypártok által támogatott politikus nyerte meg a szlovéniai elnökválasztást. Anze Logar, a jobboldali ellenzék…

Terjeszd a valóságot a közösségi médiában!
Klikkelj a Forrást nézem, kedvelem ott linkre, majd kedveld, oszd meg az eredeti posztot!

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média