Dél-Korea, az innováció egyik vezető állama, és mi, a V4-ek szeretnénk a világgazdasági korszakváltást a magunk javára kihasználni.
Orbán Viktor miniszterelnök részt vett a V4-ek és Dél-Korea csúcstalálkozóján, ahol jelen volt Mun Dzse In dél-koreai elnök is.
Ez a találkozó azért fontos, mert az új világgazdasági korszakban alapjaikban rendeződnek majd át az erőviszonyok. Egy új verseny indul meg a pandémia miatt bezárt termelőkapacitások újraosztásáért, a beruházásokért és a fejlesztésekért. A világgazdasági korszakváltásba a visegrádi országok is beneveztek, ez a közép-európai gazdasági térség stratégiai érdeke.
Mivel a gazdasági súlypontok és centrumok egyre inkább keletre tolódnak, és a versenyképesség mércéjét a kelet országai és vállalatai szabják meg, ezért rendkívül fontos a Dél-Koreával való együttműködés mélyítése. Különösen, ha figyelembe vesszük, hogy a kelet-ázsiai ország mindig is az innováció és a technológiai fejlődés vezető államai közé tartozott. Ráadásul a V4-es országok és Dél-Korea sok szempontból hasonló dimenzióból tekintenek a világgazdaságra, hiszen Dél-Korea GPD-je nagyságrendileg 1600 milliárd dollár, a V4-ek GDP-je pedig összesen 1100 milliárd dollárt tesz ki.
Ahogy a miniszterelnök rámutatott: „Ha egy ország lennénk, akkor a V4-ek is, éppúgy, mint Korea, tagjai lehetnének a G20-nak".
Azt, hogy a visegrádi országok és Dél-Korea stratégiai partnerei egymásnak, jól mutatja a kereskedelmi forgalom volumenének, mértékének alakulása. E tekintetben az elmúlt öt évben 40 százalékos növekedés figyelhető meg, s tavaly – a járvány gazdaságra gyakorolt negatív hatásainak ellenére – először érte el a 20 milliárd dollárt.
🤝🇰🇷A magyar–dél-koreai kapcsolatokat illetően pedig elmondható, hogy a kereskedelmi forgalom az elmúlt tíz évben tízszeresére növekedett, s 2019-ben nem egy nyugati országból, hanem Koreából érkezett a legtöbb beruházás Magyarországra. Mindezekre tekintettel döntött a két ország vezetése a kapcsolatok kiterjesztéséről a gazdaságon túl a tudományra, a kutatásra és az oktatásra is. Így megkezdődnek a tárgyalások egy koreai egyetemi campus létrehozásáról Budapesten.
️Miközben az Európai Unió versenyképességi problémákkal küzd, nekünk és Közép-Európának képesnek kell lennünk felismerni a változó gazdasági-hatalmi térben rejtőző lehetőségeket. A status quo megváltozásával lehetőség nyílik versenyelőnyre szert tenni az erőforrásokért vívott küzdelemben.
Magyarország és a visegrádi országok jó úton járnak, hogy sikeressé tegyék a közép-európai régiót, és a Dél-Koreával való együttműködés erősítése ebbe az irányba tett újabb lépés!