Brüsszel azt mondta, hogy a szuverén nemzetállam a múlté, egy új tanulmány szerint viszont az erős nemzeteké a jövő 👉

Európa története a mi történetünk is, hiszen 1100 éve élünk a kontinens közepén. Ugyanígy, az Európai Unió története szintén a mi történetünk, hiszen több mint 20 éve élünk benne. Azóta alakítjuk a jövőjét, segítjük vívmányainak az érvényre jutását, aggódunk a gyengeségei miatt.

És sajnos jelen pillanatban több okunk van az aggodalomra, mint bármikor, mivel az Európai Unió irányvesztett, nem találja a helyét az átalakuló világban. Túlbürokratizált, túlcentralizált, túldogmatizált. Ezek a problémák mára olyan mértéket öltöttek, amelyek az unió jövőjét veszélyeztetik.

Márpedig mi azt akarjuk, hogy az Európai Uniónak legyen jövője. Az erről szóló európai diskurzus egyre erősebb, az ebben egyetértő erők száma egyre nagyobb, hangjuk egyre jobban hallható. Ha azt akarjuk, hogy az EU még az évszázad végén is létezzen, akkor radikális irányváltás kell, mert a jelenlegi kurzus egyenesen vezet a szétesés felé.

Ha a jelenlegi az EU történetének a legsúlyosabb válsága, akkor a megoldáshoz is az uniós történelem legradikálisabb javaslataira lesz szükség. Ezt bizonyítja a Great Reset című tanulmány is, mely az MCC és az Ordo Iuris közös munkájának eredménye.

Egy reform két irányban lehet radikális. Vagy nagyon határozott lépéssel visszatér azokhoz az értékekhez, amelyek az intézmény létrejöttét megalapozták, vagy felülvizsgálja, hogy mi az, amit a korábban áthághatatlannak hitt gondolati kereteken kívülről kell behozni a sikeres reform érdekében. A tanulmány nagy erénye, hogy mindkét irányba kitekint.

A két irány persze valójában nem is annyira ellentétes, mert a megoldás alapját mindkét esetben az erős, szuverén, kulturálisan önazonos nemzetállamok konszenzuson alapuló együttműködése jelenti. Az erős és önazonos államok megmaradása nem Európa gyengéjét, hanem az erősségét jelentik.

A teljes tanulmány linkje elérhető az első hozzászólásban.

Országos politika

Közélet

777

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média

888