A béke kérdése állt a GLOBSEC panelbeszélgetés fókuszában
A biztonságpolitikai konferencián az ukrajnai háborúról és az amerikai választások lehetséges európai hatásairól beszélgettünk, íme 6 állítás:
1. Magyarország realista álláspontot képvisel, ezért világosan ki kell mondanunk, hogy ez nem a mi háborúnk. Az elmúlt évek háborúpárti politikájának kudarca pedig rámutat arra, hogy Európának változtatnia kell, és egy olyan stratégiát kell kidolgoznunk, amely végre az európai érdekeken alapul.
2. A brüsszeli elit Stockholm-szindrómában szenved. Gondolkodás nélkül követik az amerikai liberális kormányzat politikáját, még akkor is, ha azok szembe mennek az európai érdekekkel.
3. A közel-keleti konfliktus esetén mindenki a tűzszünetet sürgeti, ha Ukrajnáról van szó, miért nem tesznek ugyanígy? Ez persze csupán költői kérdés, amelyre a háborúpártiak nem tudnak válaszolni.
4. A béke megteremtéséhez bizonyos előfeltételeknek kell teljesülniük. Először helyre kell állítani a kommunikációs csatornákat, ezt követően törekedni kell a tűzszünetet elérésére, és ha ez sikerül, dolgozni kell a hosszabb távú, tartósabb béke megteremtésén.
5. Amerika es Oroszország együtt egy új eurázsiai biztonsági architektúrát tud létrehozni, a kérdés csak az, hogy mi, európaiak ennek a kialakításában részt tudunk-e venni vagy a fejünk fölött fog az létrejönni.
6. Trump elnök megválasztása esetén békét fog teremteni Európában, ha tetszik az európai háborúpárti elitnek, ha nem.