Mi teszi lehetővé, hogy az Európai Unióban képviselni tudjuk az álláspontunkat? Három tényező: mentalitás, bátorság és politikai támogatottság.
Megosztottam a magyar receptet a svájci DIE WELTWOCHE…
Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója Varsóban ad elő egy Belaruszról szóló konferencián. Megvitatják többek között, hogy:
Kell-e tartani újabb támadástól Belarusz felől?
Hogyan zajlik jelenleg a Minszkből kordinált, EU-s tagállamok ellen irányított illegális migráció?
Mi a helyzet az országba a Prigozsin puccs után érkezett Wagner zsoldosokkal?
Hogyan érintették a nyugati szankciók Belaruszt, és hogyan változott az elmúlt években a gazdasága?
Ki kellene-e olvasztani az EU és Belarusz közötti kapcsolatokat a 2020-at követő hibernációból?
A napkeltét ma tízezer méter magasból, a repülőből tudtam megnézni. A reggeli pedig már a hóval beporzott Varsóból indul, ahová egy Belaruszról szóló konferenciára érkeztem.
Belarusz legfontosabb nemzetközi szakértőivel közösen fogjuk átbeszélni a biztonsági és a gazdasági szempontokat: milyen kihívást jelenthet jelenleg Minszk az európai szomszédjai számára az erősen vitatott 2020-as elnökválasztások és az orosz agresszióban való részvétele után. Kell-e tartani újabb támadástól Belarusz felől? Hogyan zajlik jelenleg a Minszkből kordinált, EU-s tagállamok ellen irányírott illegális migráció? Mi a helyzet az országba a Prigozsin puccs után érkezett Wagner zsoldosokkal? Hogyan érintették a nyugati szankciók Belaruszt, és hogyan változott az elmúlt években a gazdasága? A döntéshozók felé szóló kérdés pedig így szól: ki kellene-e olvasztani az EU és Belarusz közötti kapcsolatokat a 2020-at követő hibernációból, és ha igen, akkor milyen feltételek mentén. Lesz miről beszélnünk. Holnap este viszont már irány haza, vissza Magyarországra.