Magyar-üzbég kapcsolatok - fokozódó együttműködések Budapest és Taskent között - OECOFOCUS

Magyarország kapcsolatai a volt szovjet térség államaival az elmúlt években erőteljes fejlődésen mentek keresztül. Ennek az átalakulásnak fontos része a 2012-ben meghirdetett Keleti Nyitás külgazdasági stratégia is, amely az egyéb ázsiai országok mellett, többek között Üzbegisztánnal is mélyíteni kívánja a külkereskedelmi kapcsolatokat. Az alábbi rövid összefoglalóban a két ország kapcsolatának jellemzőit tekinthetjük át, a külkereskedelem és a bilaterális megállapodások mellett, valamint azokat az irányokat, amelyek a jelenlegi viszonyt meghatározzák.

Az 1991 szeptembere óta független Üzbegisztán, hasonlóan más posztszovjet államokhoz, gazdaságát a korábbi szovjet típusú alapokon tartotta, ami egyben azt is jelenti, hogy az állam szerepe a gazdasági döntésekben magas. Ettől függetlenül sikerült némi diverzifikációt vinni a gazdaságába, mindazonáltal a legfőbb exportcikke még mindig a gyapot, devizabevételinek jelentős részét pedig a földgáz és az arany teszi ki. A szovjet éra alatt létesített villamos-energia termelő egységeknek és bőséges földgázellátásának köszönhetően, Közép-Ázsia legnagyobb áramtermelője. Fő export partnere Svájc és az Egyesült Királyság, míg importban Kínával és Oroszországgal van szoros együttműködésben.

Hazánkkal való kapcsolata sokat fejlődött az elmúlt évtizedek során. Míg a 2000-es évek elején jellemzően csak külkereskedelmi kapcsolatban állt egymással a két ország, mára egyre inkább kezdenek a bilaterális együttműködések szélesebb és sokrétűbb formát ölteni, például államközi együttműködések élénkülésével.

2009 óta folyamatosan növekszik a magyar kivitel értéke a közép-ázsiai országba, ugyanis 2020-ban 126 millió USD értékben exportáltunk termékeket Üzbegisztánba. A hozzánk érkező üzbég import azonban 2008 óta jelentősen visszaesett a korábbi évtizedhez képest. Ennek egyik oka, a kiviteli termékszerkezet változása: míg 2009-ig az üzbég export nagyobb részét (jellemzően 80-85%-át) Magyarország irányába az ásványolaj gáz (petroleum gas) adta, 2009 után ennek a terméknek a kereskedelme lecsökkent, majd 2016-tól teljesen eltűnt a két ország közötti piacról és előbb a műtrágyák, valamint vegyipari termékek, majd a gyapotból készült pamutfonal és nyers gyapot vette át a helyét. 2020-ban a mogyorófélék és a pamut adta a két fő export termékcsoportot az üzbég kivitelben hazánk irányába.

Magyarország esetében nem történt ekkora szerkezetváltás a kivitelben: az elsődleges exportcikk a csomagolt gyógyszer, amit Üzbegisztánba szállítunk, mindemellett jelentős kivitelt bonyolítunk élő állatok és irodai gépek szállításával is.

A két ország közötti közvetlen tőke-befektetések mértéke nem jelez ekkora lendületet, mint az exportban megfigyelhető arányok. A jelenlegi gazdaságpolitika ennek érdekében fokozni kívánja a kétoldalú tőke-befektetések élénkítését. Hazai társaságok közül eddig az OTP Bank kezdeményezett piacra lépést a közép-ázsiai országban, a 2020-ban kezdődő tárgyalások eredményeként 2022 decemberében került véglegesítésre az OTP Bank és az üzbég Ipoteka Bank közötti privatizációs szerződés. Ennek eredményeként a magyar fél az Üzbég Pénzügyminisztérium tulajdonában lévő részvények 100%-át (közel 97%-os teljes részesedését) két lépésben vásárolja meg: a részvények 75%-át 2023-tól, a maradék 25%-ot pedig három évvel az első pénzügyi tranzakció lezárása után. A felvásárolt bank korábban Üzbegisztán ötödik legnagyobb bankja volt, piaci részesedése 8,5%-os, ami a teljes lakossági ügyfélkörből 1,6 milliót jelent.

2022 őszén a magyar kormány és Üzbegisztán nukleáris partnerségi megállapodást kötött egymással. A három pillérből álló tervezet a technológia, az oktatás és az energetika területeit érinti a jövőben. Ennek részeként a jövőben fokozzák az Üzbegisztánból Magyarországra áramló a nukleáris energia szempontjából kulcsfontosságú nyersanyagok szállítását, főként az uránt. A magyar egyetemeken ezzel párhuzamosan üzbég hallgatók vehetnek részt nukleáris mérnöki képzésekben. A jövőben további együttműködések várhatóak a két ország között, Szijjártó Péter Külgazdasági- és Külügyminiszter 16, különböző minisztériumokat érintő kooperációt jelentett be a tavaly októberi találkozót követően.

🤝Alig egy hónappal a magyar-üzbég külügyminiszteri találkozó után ismét egyeztetésre került sor, a szamarkandi üzbég-magyar üzleti fórumon. A rendezvényen 44 magyar cég képviselője mintegy 180 vállalatközi találkozó keretében tárgyalt a két ország gazdasági kapcsolatainak elmélyítéséről. A Magyar Exportfejlesztési Ügynökség (HEPA) beszámolója szerint az elsődleges, potenciális együttműködési terület a mezőgazdaság és a vízgazdálkodás, amelyre vonatkozóan történt is előrelépés: magyar részvétellel zajlik Üzbegisztánban ivóvíz- és szennyvízrendszer felújítása és üzemeltetése.

⚯ 2023. március 16-án Ankarában találkozott Orbán Viktor miniszterelnök és Savkat Mirzijojev üzbég államfő, a Türk Államok Szervezetének rendkívüli csúcstalálkozóján. A rendezvény lehetőséget teremtett a két fél közötti további egyeztetésekhez, valamint az eddigi eredmények értékeléséhez is. Mind az üzbég, mind a magyar részről megerősítésre került a további együttműködések fokozása, valamint a gazdasági kapcsolatok további mélyítése. Várhatóan az év folyamán további egyeztetések zajlanak majd a két ország vezetői között, a jelenlegi és az újabb megállapodásokról.

Üzbegisztán térségének egyik dinamikusan fejlődő országa, így a bilaterális kapcsolatok fokozása több szempontból is előnyös lehet Magyarország számára. A magyar export és FDI diverzifikálásának fontos része - a nyugati országok stabil jelenléte mellett - a közép- és kelet-ázsiai államok élénkebb bevonása a hazai piacra, emellett pedig a magyar vállalatok számára is kedvező perspektívát adhat az üzbég piacokon való jelenlét erősítése.

👍Ha tetszett a poszt, kérjük, támogasson minket azzal, hogy kedveli vagy követi az Oeconomus oldalt. Naponta jövünk új tartalommal.

Ez a korábbi írásunk is érdekelheti:
https://www.oeconomus.hu/irasok/helyzetkep-a-keleti-nyitas-strategia-megvalositasarol-diverzifikacio-a-tokebefektetesekben-ii-resz/

#külkereskedelem #export #import #Üzbegisztán #KeletiNyitás #partnerség #együttműködés #Magyarország #külgazdaság

A telex végre megtalálta a megoldást a dollárbalos politikusok és a dollármédia problémájára.

Az a rossz hírem srácok, hogy ha rajtunk múlik akkor hosszú évekig szaglászhatjátok egymásnak, mert mi nem…

Én magam is szerzetesrendi iskolába jártam, és idestova 26 évvel az érettségi után érdekes volt megtapasztalni az érettségi előtti izgalmat és érdeklődést.

️A lengyel–magyar véd- és dacszövetséget sajnálhatjuk, de szerencsére a jogállamisági cirkuszban megmaradt az együttműködés (a Bizottság szépen össze fog minket még a tavasszal rántani).

👉Bizakodásra…

Magyarország az unióban egyedüliként vezeti be, hogy a rovarokat/rovarfehérjét tartalmazó élelmiszerek csak megjelölve kerülhetnek fel a hazai boltok polcaira.

Újabb dicséret a magyar külpolitikának.
A szerb miniszterelnök szerint hazánk és Szerbia viszonya sosem volt annyira jó a történelem során,
mint most.

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média