ENSZ békefenntartás - Milyen arányban vesznek részt a műveletekben az Európai Unió tagállamai? - OECOGLOBUS

Az ENSZ 1945-ös megalakulását követően elsődleges feladatának tekinti, hogy a globális békét és biztonságot megteremtse és megőrizze. Az Alapokmány ugyan nem nevesíti a békefenntartói missziókat, mindazonáltal a szervezet kiterjedtsége révén az egyetlen olyan intézmény ma, amely képes a teljes világot lefedően ilyen feladatok ellátására. Az első békefenntartó missziót 1948-ban szervezték meg, a Közel-keleti Fegyverszüneti Felügyelő Szervezetének létrehozásával (UNTSO), azóta pedig több tucat ilyen jellegű művelet került megvalósításra. A békefenntartói cselekmények az ENSZ által legtöbb embert mozgósított műveletek, amelyekhez 122 tagállam küld kontingenst és mind a 193 tagállam hozzájárul a pénzügyi támogatásához.

A békeműveletekben különböző csoportok dolgoznak együtt. A katonák képviselik a legkiterjedtebb egységet, számuk átlépi a 70 ezret. Feladataik közé tartozik a civilek és az ENSZ személyzet védelme, a vitatott határvonalak megfigyelése, a békefolyamatok nyomon követése, a biztonság kialakítása a konfliktuszónában, választások során a biztonságos környezet biztosítása, az országon belüli katonai személyzet képzése és támogatása, valamint segítségnyújtás a korábbi harcoló felek között a békemegállapodások végrehajtásában. A katonákat gyakran kéksisakosoknak is nevezik, jellegzetes színű fejfedőjük miatt.

A katonák mellett az ENSZ rendőrei is fontos feladatot látnak el a békefenntartói missziókban. Naponta 9 ezer rendőr 94 országból segíti a nemzetközi béke és biztonság előmozdítását. Munkájuk során megerősítik és helyreállítják a biztonságot járőrözéssel, közösségközpontú rendészeti és egyéb operatív támogatással, tanácsadást biztosítanak a helyi rendőri szolgálatoknak, fokozzák a nemzetközi emberi jogi normák betartatását, továbbá segítik a jogállam és a közbiztonság helyreállítását. Kiemelt prioritás az ENSZ rendőrségben a nemek közötti egyenlőség, valamint a nemi kvóta kiegyenlítése. Ezáltal a hosszútávú cél az, hogy növeljék a női rendőrök számát a műveletekben.

A civilek további fontos részét képezik az ENSZ békefenntartói tevékenység sikerének. Jelenleg több, mint 14 ezer civil teljesít szolgálatot a szervezet kötelékében. Feladataik során előmozdítják és védik az emberi jogokat, segítik a jogállamiság megerősítését, elősegítik a politikai és megbékélési folyamatokat, előmozdítják az aknákkal kapcsolatos tudatosságot, ezen túl közinformatikai tisztként szolgálnak, így támogatják a békefenntartói műveleteket. A békeműveletek részei tovább a kiküldetések szakértői is (experts on missions), akik szakértői munkájukkal segítik elő a missziók munkáját.

Jelenleg 12 ENSZ misszió működik szerte a világon, ezek mindegyikében képviseltetik magukat az Európai Unió tagállamainak küldöttei is. A legtöbb katonai résztvevő az UNIFIL nevű Ideiglenes Libanoni Erők kötelékében állomásozik, összesen 3314-en vannak a térségben. Jelentős a civilek száma is: legtöbben a MINUSMA - vagyis az ENSZ Többdimenziós Integrált Stabilizációs Misszió Mali keretében dolgoznak. Egyes esetekben az EU tagországok delegáltjai nem végeznek sem katonai, sem rendőri munkát, hanem a szakértői stábot erősítik. Az UNTSO keretében vagyis az ENSZ Fegyverszüneti Felügyeleti Szerve, jelenleg a Közel-Keleten végzi működését, ebben pedig az EU tagállamok résztvevői szakértői segítséggel látják el a műveletet.

A békefenntartói műveletek költségeit a tagállamok különböző arányban biztosítják az ENSZ részére. A tíz legnagyobb mértékű hozzájáruló 2020-2021-ben:

USA - 27,89%
Kína - 15,21%
Japán - 8,56%
Németország - 6,09%
Egyesült Királyság - 5,79%
Franciaország - 5,61%
Olaszország - 3,30%
Orosz Föderáció - 3,04%
Kanada - 2,73%
Koreai Köztársaság - 2,26%
Az Európai Unió tagállamai közül Franciaország és Németország a legnagyobb befizetők, együttesen több, mint 11%-át biztosították a teljes költségeknek. A többi EU-s tagállam hozzájárulásának mértéke a feljebb látható grafikonon tekinthető át.

Az ENSZ békefenntartói révén a konfliktus területén élő lakosság helyzete stabilizálható, ellátásuk és humanitárius szükségleteik könnyebben megoldhatóak, mint a műveletek nélkül. Segítségükkel a lakosság is nagyobb biztonságban érzi magát a térségben, így munkájuk elengedhetetlen a válságok során.

👍Ha tetszett a poszt, kérjük, támogasson minket azzal, hogy kedveli vagy követi az Oeconomus oldalt. Naponta jövünk új tartalommal.

Ez a korábbi írásunk is érdekelheti: ENSZ 2030-as fenntartható keretrendszer - célok és eredmények a félidőben - Oeconomus

#ENSZ #UN #Békefenntartás #Peacekeeping #Kéksisakosok #Európai Unió #EU #Magyarország

Miért nem mond le Gyurcsány ennyi bukás után? Nézzük, hogy áll a baloldali térfél a 4. kétharmados bukfenc után egy évvel! Küldjétek tovább!

SZIMULÁLT TÖMEGBALESET

Országos tömeges mentési és sérültellátási törzsvezetési gyakorlatot tartottak a Belügyminisztériumban március 22-én.

A gyakorlat feltételezése szerint a Budapest-Cegléd-Szolnok…

Magyarország és Lengyelország két örökéletű tölgy, melyek külön törzset növesztettek, de gyökereik a föld alatt messze futnak, összekapcsolódtak és láthatatlanul egybefonódtak.
Stanisław Worcell 🤝🇵

👶 A napokban arról lehetett olvasni, hogy az Európai Parlament is beállt a magyar gyermekvédelmi törvény elleni Európai Bírósági hadjáratba. Nagyon szomorú, hogy a háborús időkben Brüsszelnek nincs…

Állítsd be, hogy kiket követsz (országos politika, közélet, helyi erők és média)! Beállítom

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média