Tíz hónapos csúcson a forint árfolyama - OECOFOCUS

Kisebb-nagyobb kilengések mellett, de tendenciáját tekintve év eleje óta erősödik a forint mind az euróval, mind a dollárral szemben. 2022 végén 400 forint felett járt az EUR/HUF-árfolyam, e héten pedig 380 alatt áll. Az elmúlt egy héten ismét nagyot menetelt a magyar valuta, mivel míg múlt pénteken (02.24.) 382,5 körül is járt napközben a forint árfolyama az euróval szemben, addig a márciust 373 közelében kezdte (03.31., 14 óra). Ez néhány nap alatt közel 2,5%-os erősödést jelent. Mi áll a forint árfolyamának erősödése mögött? Hogyan segíti a forint erősödése a mindennapokban a magyar lakosságot? Erre is keressük a választ bejegyzésünkben.

Mi áll a forint árfolyamának erősödése mögött?

Külső és belső gazdasági okai egyaránt vannak a forint euróval szembeni erősödésének. A külső környezetet tekintve a dollár gyengült az euróval szemben az utóbbi napokban. A dollár árfolyamának mozgásából következtethetünk a nemzetközi hangulat alakulására. A dollár gyengülése legtöbbször annak a jele, hogy kevésbé van jelen a kockázatkerülési hajlandóság a nemzetközi piacon (nem keresik a dollárt mint biztonságos devizát), nyitnak a nemzetközi befektetők a kockázatosabbnak ítélt feltörekvő devizák felé is, mely kedvező a forint árfolyamának is. Általánosságban elmondható (de nem minden esetben válik be e "törvényszerűség"), hogy a dollár gyengülése az euróval szemben a forint erősödését hozza magával. Jelenleg ez látható a devizapiacon.

Külső tényezőként még érdemes megemlíteni, hogy az európai energiaválság is csillapodott az év elején a tavaly év végi felfokozott nemzetközi hangulatot követően, és ez is támogatta a forint árfolyamát. A világpiaci földgázárak, köztük a holland tőzsdei gázár (TTF) is jelentősen csökkent: a decemberben még 140-150 eurós TTF-jegyzés mostanra 50 euró alá zuhant. Ez pedig enyhíti a nyomást a magyar fizetési mérlegen, így javulnak a külső finanszírozási kilátásaink.

Belső tényezőként az MNB keddi (02.28.) kamatdöntő ülését és a jegybanki sajtótájékoztatót érdemes említeni. Kiemelendő, hogy MNB továbbra is szigorú monetáris politikát folytat, magasan tartja az irányadó kamatokat (alapkamat: 13%, egynapos betéti gyorstender kamata: 18%), mely környezet vonzó a nemzetközi befektetők számára, támogatva a forint árfolyamát. A jegybank továbbra is óvatos a monetáris politikai fordulatot illetően, ráadásul további szigorítást vezetett be a banki tartalékrendszer átalakításával. Mindennek a középpontjában az infláció letörése állt, vagyis az MNB ismét bebizonyította, hogy mindenek előtt áll számára, hogy az infláció lassuljon idehaza. A jegybank lépései is erősítették a héten a magyar valutát.

A hazai inflációs folyamatok várható alakulását tekintve, jelenlegi információk és előrejelzések alapján január-februárban tetőzhetett Magyarországon a pénzromlási ütem, és mutatkoznak jelek, hogy tavasztól elindulhat az enyhe lassulás az áremelkedésben. Az MNB február végi iránymutatása alapján is a dezinflációs hatások a következő hónapokban tovább erősödnek, az infláció fordulatát okozva. A hazai infláció 2023 első felében fokozatosan, majd az év közepétől jelentősebben csökken a jegybanki várakozás szerint.

Milyen tényezők alakíthatják a forint árfolyamát a következő időszakban?

A következő időszakban több tényező is kihathat a hazai fizetőeszköz árfolyamára, így a már említett összefüggés következtében a dollár euróval szembeni árfolyamának alakulása fontos külső tényező, melyet jelenleg az amerikai gazdaság helyzete, az infláció alakulása és az amerikai jegybank, a Fed piac által várt lépései alakítanak elsősorban.

Továbbá - a teljesség igénye nélkül a leginkább befolyásoló tényezőket említve - fontos a jelenlegi európai energiapiaci nyugalom fennmaradása a forintárfolyam szempontjából, illetve, hogy idehaza az MNB egyelőre fenntartja a magas kamatkörnyezetet, továbbá óvatosság jellemzi kommunikációját. Kérdés továbbá, hogy tényleg elkezdődik-e tavasztól a hazai infláció várt lassulása.

Hogyan segíti a forint erősödése a mindennapokban a magyar lakosságot?

A tartós forinterősödés az importált termékek árán keresztül, az olcsóbb import miatt kedvező hatással lehet a hazai inflációra, bár ez nem egyből jelentkezik az árakban, az átgyűrűzés több időt vesz igénybe. Az is késleltetheti a folyamatot, hogy az árak általánosságban lefelé merevebbek, mint fölfelé, vagyis nehezebben mérséklődik az áruk, mint ahogy emelik azokat.

Továbbá a forint dollárral szembeni erősödése az üzemanyagárakra is kedvezően hat, ahogy már tapasztalhattuk is az árak csökkenését (ebben szerepet játszik a világpiaci nyersolaj árának mérséklődése is). Kedvező továbbá azoknak, akik a közeljövőben terveznek külföldre utazni, ők a korábbinál olcsóbban válthatnak eurót és dollárt.

Ez a korábbi írásunk is érdekelheti: https://www.oeconomus.hu/oecofocus/nyolc-honapos-csucson-a-forint-arfolyama/

Zrínyi-Újvár nemzeti emlékhellyé nyilvánításának előkészületeiről tárgyaltunk. Résztvevők: Kelei Zita, Őrtilos polgármester asszonya, Szászfalvi László országgyűlési képviselő, Padányi József honvéd…

Rossen Hristov barátom azon sajnos nem túl sok energiaminiszter egyike, aki képes valóban fizikai kérdésként tekinteni az energiaellátásra és nem engedi átideologizálni ezt a kérdést. Ezért jó együtt…

Azok a dollárbalos politikusok, akik 2010 előtt leépítették a Honvédséget, most meg háborúznának, de zavarja őket, hogy a Honvédség fejlődik, fogjanak meg egy botot és takarodjanak ki a frontra!

Állítsd be, hogy kiket követsz (országos politika, közélet, helyi erők és média)! Beállítom

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média