Újabb mérföldkő a szén-dioxid-mentes világ felé

A változó energiamixben egyre nagyobb szerep jut a szén-dioxid-mentes erőforrásoknak, amely nagy mértékben köszönhető a kormányzatok által folytatott zöld politikának és a globális technológia fejlődésének. A tavalyi év egy mérföldkőnek számított a szén-dioxid-mentes beruházások értékében, amely elsőként lépte át az ezermilliárd dollárt. A növekvő beruházást elsősorban a megújuló energiaforrások bővülése és az elektromos közlekedés hajtotta, ugyanakkor számos új ágazat is megjelent. A jövőben várhatóan tovább növekszik a szén-dioxid-mentes beruházások trendje, amelyben az ágazatok szerkezete egyre szélesebb körben jelenik meg.

Az energiaforrások struktúrája világszerte folyamatosan változik. Ugyanez elmondható a megújuló energiaforrások részarányára is, amelyben kezdetben a vízenergia jelentette a legnagyobb termelést, ugyanakkor a 2010-es évek óta nagyobb szerephez jutott a szél-, és napenergia. A szén-dioxid-mentes beruházásokat elsődlegesen a megújuló energiaforrások ágazata hajtja, azonban az évek során az elektromos közlekedésben történő befektetések felzárkóztak. A növekvő befektetési hajlandóság tovább oszlik számos feltörekvő ágazat közt, amely egy erős növekvő trendet mutat a szén-dioxid-mentes világ felé. Rövid cikkünkben a szén-dioxid-mentes beruházások növekedését és a szektorok helyzetét vizsgáljuk, a jövőbeli trend azonosítása mellett.

Megújuló, avagy fosszilis

A megújuló és fosszilis energiaforrások versenye az elmúlt években kiéleződött. Mindez az alkalmazott technológiák fejlődésének és a növekvő fosszilis energiahordozók árának köszönhető, a szén-dioxid-mentes befektetések megtérülés ideje pedig jelentősen lecsökkent. Ennek okán – az olyan országok, melyek megtagadják az orosz energiahordozók felhasználását – elsődlegesen a szén-dioxid-mentes beruházások felé fordultak. A kormányzatok kiemelt mértékben kezdték támogatni a szén-dioxid-mentes beruházásokat. Ezt tükrözi az Egyesült Államokban bevezetett klímatörvény is, amely 369 milliárd dollárnyi támogatást nyújt az elektromos járműveket, akkumulátorokat, szélturbinákat vagy hidrogént gyártó cégeknek. Európát tekintve a „zöld” támogatási terv még kidolgozás alatt áll, de várhatóan az idei évben elkészül, mihamarabbi válaszul az amerikai jogszabályra.

A tavalyi év egy újabb mérföldkőnek számított a szén-dioxid-mentes energiarendszerek kialakításában. Azzal ellentétben, hogy a fosszilis tüzelőanyagokba történő globális beruházás mértéke meghaladta az 1,1 ezermilliárd dollárt, elsőként fordult elő, hogy a megújuló energiára való átállásba fektetett beruházások szintén elérték ezt az értéket. Ennek okán a 2022-es év számít az első olyan időszaknak, amelyben a szén-dioxid-mentes beruházások mértéke meghaladta az ezermilliárd dollárt.

Szektorális bontás

A szén-dioxid-mentes energiarendszerek körébe számos ágazat tartozik. A legelterjedtebb beruházási forma a megújuló energia, illetve az elektromos közlekedés, azonban ide tartozik az atomenergia, az elektromos fűtés, az energiatárolás és további technológiák is. A tavalyi év során a megújuló energiaforrásokba fektetett beruházások több mint 350 gigawattnyi kapacitással növelték a megtermelhető energia mennyiségét, míg az elektromos közlekedést több mint 10 millió újonnan értékesített jármű bővítette. Az elektromos fűtés kiépítése 2015 és 2021 között szinte megduplázódott, míg a tavalyi évben 6 milliárd dollár értékben növekedett. Ezáltal a globális szén-dioxid-mentes beruházások 6 százalékáért felel. A nukleáris energia, köszönhetően a környezetszennyező hulladéktermelésnek és a rendszeres karbantartásoknak, egy lassú növekedési pályán van, amely a befektetések közel 3 százalékáért felel. Az elmúlt években látható legnagyobb növekedés ugyanakkor a szén-dioxid-leválasztás és hidrogén felhasználás projektek megvalósításában ment végbe. A két ágazatot tekintve a beruházások értéke egy év alatt a háromszorosára növekedett.

Jövőbeli várható trend

A szén-dioxid-mentes beruházások trendje az elmúlt húsz évben szinte exponenciálisan növekedett. A BloombergNEF számításai szerint a tavalyi évvel bezárólag 6700 milliárd dollár befektetés gyűlt össze. Ugyanakkor az első ezer milliárd eléréshez 8 év volt szükséges, míg az utolsóhoz kevesebb, mint egy év. Ennek okán az Ember kutatócsoport feltételezi, hogy a növekvő trend tíz év alatt egymilliárd eurót spórolhat Európa számára.

Emellett a kutatócég álláspontja alapján az is elérhető, hogy az európai energiamix 95 százalékban megújuló energiaforrásokat tartalmazzon. Az európai trendet tovább erősíti, hogy a tavalyi év során a nap- és szélenergiából termelt villamosenergia mennyisége 3 százalékponttal emelkedett, míg a földgáz 1 százalékponttal csökkent. Az európai napenergia részaránya a villamosenergia-termelésben Hollandiában érte el a legmagasabb értéket 14 százalékkal, ugyanakkor ezt követi Magyarország és Görögország 13-13 százalékkal. A szélenergiának a legnagyobb szerepe Dániában, majd Litvániában és Írországban volt. Mindezek által látható, hogy a minél szélesebb körű szén-dioxid-mentes energiaforrások felhasználása számos pozitív hatással bír. Egyaránt növekszik a költséghatékonyság és az energiabiztonság, amellett, hogy közelebb kerülnek a kitűzött klímacélok.

Ha tetszett a poszt, kérjük, támogasson minket azzal, hogy kedveli vagy követi az Oeconomus oldalt. Naponta jövünk új tartalommal.

Ez a korábbi írásunk is érdekelheti: https://www.oeconomus.hu/oecoglobus/%f0%9f%8c%8dfokozodo-verseny-a-zold-hidrogen-globalis-piacain-megfekezheto-e-kina-terhoditasa/

️Már több mint 1️⃣0️⃣0️⃣ezren csatlakoztak a földadó ellen indított petíciónkhoz

A gazdák megadóztatása forrást von ki az ágazatból, és a földadó begyűrűzik az élelmiszerek árába, azt a vásárlók…

A nemzetközi sajtó ismét a tények teljes figyelmen kívül hagyásával próbálja „a történelem rossz oldalán” feltüntetni Magyarországot. Emellett nem mehetünk el szó nélkül, ezért levélben fordultam a…

Magyarország 4000 milliárd forinttal többet költött energiára, mint 2021-ben.

Ezt a pénzt Brüsszel vette ki a szankciókkal a magyarok zsebéből.

Orbán Viktor

👉 Vajon milyen nézetbeli különbségek adhatnak okot a szakításra? Politikai vagy vallási különbségek?
👉 Meddig érdemes alkalmazkodni a párunkhoz, hogyan tudom elkerülni az önfeladást?

Állítsd be, hogy kiket követsz (országos politika, közélet, helyi erők és média)! Beállítom

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média