A háború előtti szintre csökkentek a tőzsdei gázárak, így a szankciópárti média meghirdette az energiaválság végét.
De vajon tényleg minden rendeződött és nyugodtan hátradőlhetünk?
A videóból kiderül…
Az előzetes elemzői várakozásoknál (medián: 25,8%) kedvezőbben alakult az infláció decemberben Magyarországon, bár ezzel együtt is gyorsulást mutatott novemberhez képest: a novemberi 22,5%-ról 24,5%-ig emelkedett a mutató a tavalyi év utolsó hónapjában (az előző év azonos hónapjához mérve). Az infláció decemberi gyorsulása mögött az üzemanyagok árstopjának eltörlése miatti áremelkedés állt elsősorban, de az élelmiszerárak is tovább emelkedtek 2022 utolsó hónapjában idehaza.
Ugyanakkor pozitívum, hogy novemberről decemberre csökkentek a háztartási energiaárak. Ezen belül a vezetékes gázért novemberhez viszonyítva 11,8%-kal kellett kevesebbet fizetnie a lakosságnak, melyet a szokatlanul enyhe időjárás miatti kisebb gázfogyasztás indokolhatott. Mivel vélhetően kevesebb gázt használtak a háztartások, többen átlagfogyasztási szint alá csúszhattak, vagyis ismét rezsivédett áron vehették a gázt.
Várakozások szerint az idei év elején tetőzhet az infláció idehaza, majd fokozatosan lassulhat az áremelkedési ütem, a második félévtől pedig már várhatóan dinamikusabb mérséklődést tapasztalunk, és akár az év végére ismét egy számjegyű lehet az infláció.
2022-ben éves átlagon 14,5%-kal nőttek a hazai fogyasztói árak. 2022 egészét áthatotta az élelmiszerárak és energiaárak emelkedése, melyek mögött globális okok álltak (Európát sújtó aszály, orosz-ukrán háború stb.), illetve belső tényezők is fűtötték az inflációt idehaza (magas béremelkedés és kormányzati juttatások miatti kiemelkedő fogyasztói kereslet főleg az év első felében). Továbbá a forint más devizákkal szembeni gyengülése is hatott a hazai árak emelkedésére 2022-ben.
Mindez egy olyan időszak inflációs anomáliájára rakódott rá, melyet korábban nem igen tapasztaltunk a világon: a koronavírus-járvány hatására megbomlott a kereslet-kínálati egyensúly, mivel a kereslet gyors helyreállására a lezárások miatt amúgy is szűkös kínálat nem tudott időben reagálni. A 2022 elején kirobban orosz-ukrán háború és a vele járó gazdasági nehézségek tovább súlyosbították a járvány okozta inflációs problémákat.
2022 éves átlagos magyar inflációja (Eurostat szerinti módszertan alapján: 15,3%) az EU-n belül ugyan magasnak számít, azonban nem rekordnagyságú, és az infláció gyorsulása – a globális hatások következtében – egész Európát és a világ legtöbb részét is érintette. Az EU-n belül Észtországban az előzetes adatok szerint 2022-ben az átlagos infláció 19,4%, Lettországban 17,1%, míg Litvániában 18,8% volt.
A háború előtti szintre csökkentek a tőzsdei gázárak, így a szankciópárti média meghirdette az energiaválság végét.
De vajon tényleg minden rendeződött és nyugodtan hátradőlhetünk?
A videóból kiderül…
Magyarország nem hagyja magát!
A tét Budai Lóránt polgármester leváltása, aki jobbikosként még Hitlert és Szálasit idézgetett.
Az Educatio Kiállítás egyedülálló lehetőséget biztosít arra, hogy a diákok minden továbbtanuláshoz szükséges információt egy helyen, személyesen tudjanak megszerezni.
A csütörtökön megnyílt 23.…
Fel van adva a lecke ️️️
Balatonfüredtől a Don-kanyarig címmel nyílt kiállítás tegnap délután a Lipták Gábor Városi Könyvtárban, ahol Csizmazia Darab József Don-kanyarról készült fotói és Dr. Dibusz László által összegyűjtött…
Kollégánkat gyászoljuk
Egy társasházi vita fajult odáig, hogy az esethez rendőröket kellett hívni. Az intézkedés során az egyik szomszédja ajtaját betörő férfi a rendőrökre is rátámadt, késsel…