Légi utasforgalom a járvány után – OecoGlobus

️ 2022 novemberében a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) által közzétett, idei első háromnegyedévre vonatkozó adatok alapján a globális légi utasforgalom elérte a világjárvány előtti, 2019-es szint közel háromnegyedét. Ez 57%-os növekedést jelent 2021-es adathoz képest. Az IATA főigazgatója szerint a légi közlekedés iránti kereslet a gazdasági és geopolitikai bizonytalanságok ellenére is folyamatosan nő.

️ A világjárvány csúcsán a globális légiforgalom a 2019-es szint töredékére, mintegy 80%-ra mérséklődött. 2021 óta az utazási kedv fokozatosan tér vissza. Az éves alapon mért visszarendeződés adott időszakban mindig azokban a régiókban a legjelentősebb, ahol éppen feloldják a koronavírus-járvány miatti utazási korlátozásokat. Majd később mérsékeltebb ütemre vált a helyreállás.

Ennek következtében a legfrissebb adatok szerint az ázsiai csendes-óceáni térségben – a Kínától Új-Zélandig terjedő régióban – az utazások 464,8%-kal emelkedtek a tavalyi évhez képest. A hatalmas növekedés néhány héttel azután következett be, hogy Japán, Hongkong és Tajvan enyhített a szabályokon. Kiugró eltérést továbbra is Kína mutat, hol az ún. zéró-Covid politika miatt a határok továbbra is zárva vannak. Kínában például a szeptemberi kereslet 46,4%-kal csökkent 2021 azonos időszakához képest.

Eközben a Közel-Keleten a légitársaságok forgalma 150%-kal nőtt.

Az észak-amerikai és a latin-amerikai légitársaságok 129, illetve 99%-os bővülést tapasztaltak.

Az afrikai légitársaságok forgalma 91%-kal, míg az európai légitársaságok 78%-os emelkedést tapasztaltak.

Az adatok alapján összesen még 109 országban vannak utazási korlátozások, 118 teljesen nyitott – legalábbis a beoltott utazók előtt.

Emellett fontos tényező, hogy a légi forgalom ugyan fellendülőben van, de az elmúlt években a „repülésmentes” mozgalmak megjelenése sok utazót arra ösztönzött, hogy a fenntarthatóbb közlekedési módok, például a vonatok felé forduljon.

Magyarországon, a budapesti nemzetközi repülőtéren a 2022-es év tizedik hónapjában 1 169 679 érkező és induló utas fordult meg, ami 220%-kal több, mint egy évvel korábban. A visszarendeződés mértéke a nemzetközi szinten mért átlag felett van. Az októberi adat a 2019-es 79%-ának felel meg. Eközben 2022 nyári hónapjaiban 80-82%-a körül mozgott. A Budapest Airport 2023-ra jelezte a 2019-es forgalom teljes visszaépülését, ugyanakkor az elhúzódó energiaválság, az infláció és a további gazdasági nehézségek miatt a korábban jelzetteknél lassabb ütemű lehet a helyreállás.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) előrejelzése alapján, a globális turizmus 2023-ban 30%-kal bővülhet a 2022-es 60%-os növekedést követően, de a világjárvány előtti szint alatt marad. A gazdasági visszaesés, az Oroszországgal szembeni szankciók és Kína zéró-Covid stratégiája késlelteti a kilábalást. Az IATA előrejelzése szerint a globális légiutas forgalom 2023-ban várhatóan eléri a 2019-es szint 85,5%-át, miután a 2022-es év egészében 70,6%-os szinten fog zárni. Emellett a légitársaságok 2019 óta először 2023-ban lehetnek nyereségesek. E tekintetben nagy kockázatot az üzemanyagköltségek jelentenek, ami mellett a dollár erősödése is fontos tényező lehet. Az amerikai fizetőeszköz szinte minden devizával szemben erősödött 2022-ben. Amennyiben a dollár ismét erős szintet mutat 2023-ban is, az amerikai székhelyű légitársaságok lesznek a legnagyobb valószínűséggel nyereségesek, míg a többi régió légitársaságai továbbra is nehézségekkel küzdhetnek az új évben.

Ez a korábbi írásunk is érdekelheti: https://www.oeconomus.hu/oecoglobus/%f0%9f%8c%8e-izlandon-formalodik-a-jovo-turizmusa-oecoglobus/

️Az élet számos területén jelent előnyt az önkéntes katonai szolgálat, ️ többek között a felsőoktatásban is.
🪖Akár 64 extra pont járhat érte a felvételin. A megszerzett jogosultság nem évül el,…

“az átlag feletti teljesítményt nyújtó tanárok plusz pénzt kaphatnak, ugyanakkor akik átlag alatt teljesítenek, azoknak akár csökkenthetik is illetményeiket.”

Elnézve a kommentelőket és továbbosztókat…

A befogadó országokban számtalan büncselekmény, (Svédországban lövöldözés is) történt szilveszter éjjel. Mi biztonságban várhattuk az újévet!

Az önkormányzatoknak nyújtott több tízmilliárdos kormányzati rezsitámogatás kapcsán kirobbant a balhé a balliberális oldalon: több balliberális megmondóember és politikus ugyanis azt mondta, nem…

2022 volt a rendszerváltás óta Magyarország legnehezebb éve.
Magyarország azonban rendkívüli teljesítményt nyújtott.

Továbbra is védekezni fogunk, de a nagy céljainkat nem adjuk fel!

️ Guy Verhofstadt megosztott egy képet a Twitteren. A közzétett táblázatból kiderül, hogy az Oroszországból származó importtermékekre 2022 során többet költöttek az európai államok, mint azt…

Terjeszd a valóságot a közösségi médiában!
Klikkelj a Forrást nézem, kedvelem ott linkre, majd kedveld, oszd meg az eredeti posztot!

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média