Helyreállítási támogatás Magyarországon – mit befolyásolhat gazdasági szempontból az EU-s pénz?

🦠 A koronavírus járvány világszerte eltérítette az addigi növekedési pályán lévő európai országokat. Az Európai Unió egy helyreállítási csomagot kezdeményezett, amellyel újból növekedési lendületet adhat a tagországoknak. A támogatás a helyreállítás mellett fókuszt ad a klíma-, energiaválságnak és a digitalizáció fejlesztésének. Rövid cikkünkben az RRF magyarországi aspektusáról és gazdasági hatásairól lesz szó.

RRF fogalma és magyar helyzete

A Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz - másnevén RRF - az Európai Bizottság támogatási csomagja. Az eszköz elsődleges célja Európa újbóli növekedési pályára állítása. Az Európai Bizottság számára benyújtható fejlesztési program hat pillérre épül: 1) zöld átállás, 2) digitális transzformáció, 3) gazdasági kohézió, termelékenység és versenyképesség, 4) társadalmi és területi kohézió, 5) egészségügyi, gazdasági, társadalmi és intézményi reziliencia, 6) a következő generációra vonatkozó politikák. Az eszközre szánt költségvetés folyó áron meghaladja a 723,8 milliárd eurót, amiből 385,8 milliárd kölcsönként, 338 milliárd vissza nem terítendő támogatásként jelenik meg.

Magyarország a benyújtott kérelem által 7,2 milliárd eurót pályázott meg. Az eddig beérkezett tervek alapján két tendencia látható. A tervezett kiadások 40 százalékát éghajlat-politikai intézkedésekre, több mint 26 százalékát pedig digitális átállásra szánják a tagországok. A Helyreállítási Program által nyújtott pénzekre azonban Lengyelországban és Magyarországon még várni kell. Ennek ellenére, az újonnan közölt harmadik negyedéves GDP növekedésben Magyarország és Lengyelország az élmezőnyben jár: a hazai GDP mintegy 4,1 százalékkal növekedett az előző év azonos időszakához nézve, bőven meghaladva az európai átlagot.

A 2021 májusában benyújtott magyar RRF a zöld átállás, egészségügy, kutatás, digitális kohézió és közigazgatás szakpolitikai területek köré épült fel. A Helyreállítási Program döntéséről ugyanakkor csak az idei év végén születhet meg a határozat. A csúszás a helyreállítási terv konszenzusának hiányával magyarázható. Ebben a tervben található a hitelkérelem indoklása és a tagállam által felvázolt reformok és beruházások összessége. Az idei év vége azonban fontos időpont. Amennyiben nem kerül elfogadásra a pályázat 2022 év végig, akkor a hazánk által megpályázott összeg közel 70 százaléka is kárba veszhet. Ez mintegy 4,1 milliárd eurót jelent. Ez az összeg egyébiránt az idei teljes második negyedéves GDP-nek a tíz százalékát teszi ki. A hazai helyreállítási csomagról való döntés várhatóan a december 6. tanácsülésen várható.

A határozat hatása

Magyarország a tavaly beadott kérelemben több komponenst határozott meg. A támogatás elfogadásának azonban több mindenre is hatása van. A részleteket érintő ágazatok mellett látható egy közvetlen kapcsolat a hazai valuta árfolyamával. A forint árfolyama a helyreállítási tervvel kapcsolatos hírekre reagál. Ez történt áprilisban is, amikor a Bizottság az EU-s források befagyasztását rendelte el. Ez negatívan érintette a forint árfolyamát. A hatás azóta is érezhető az árfolyamon, amit várhatóan az elfogadás fog feloldani. Ugyanakkor, a legfőbb hatások a pályázatban szereplő komponensekben jelennek meg: demográfia és köznevelés, magasan képzett és versenyképes munkaerő, felzárkózó települések, vízgazdálkodás, fenntartható zöld közlekedés, energetika, átállás a körforgásos gazdaságra, egészségügy és horizontális intézkedések.

️ Milyen fejlesztések várhatóak?

Amennyiben Magyarország megkapja a teljes nekijáró összeget, úgy a technológiai fejlődés még hangsúlyosabb lehet a köznevelésben. Ezáltal, az új generációk magas szintű digitális készségeket sajátíthatnak el az ökotudatos szemléletmód mellett. Ennek köszönhetően tovább csökkenthető a társadalmi egyenlőtlenség. A második komponens szerepével a kutatás és fejlesztési, valamint innovációs kapacitások kerülhetnek fejlesztésre. Folytatódhat a felsőoktatás modernizációja, a gyakorlatorientáltság fejlesztésével párosítva. Ezáltal még jobban növelhető a magyar versenyképes munkaerő képzése. A felzárkózó települések számára a támogatásban szociális lakások építése és felújítása, illetve a lakhatási körülmények javítása szerepel. Mindemellett, megújuló-energiatermelés kiépítése is létrejönne a vidéki lakóhelyeken, így növelve a környezettudatos energiatermelést és a gazdasági felzárkózást. A negyedik komponens által a vízgazdálkodás területén valósulnának meg XXI. századi megoldások, amik új hálózatok és rendszerek kialakításával járnának. A zöld közlekedés fókuszában a munkaerőpiaci mobilizáció növelése áll. Ezáltal, fejleszthető a helyközi-, regionális közlekedés és kerékpárutak infrastruktúrája. Az Energetika komponens által a rugalmas és biztonságos villamosenergia-hálózat kerülne kiépítésre. Továbbá, a lakossági napelem-használat és fűtéskorszerűtés kerülne fókuszba. A körforgásos gazdaság szerepe innovatív megoldásokkal járulna hozzá a fenntartható növekedési célokhoz. Ide tartozna például a kémiai újrahasznosítás vagy a hulladék előkezelés. Az egészségügy fejlesztésében jelentős részt kapna a digitalizáció ösztönzése és különböző applikációk fejlesztése. Továbbá hangsúlyos lenne a kórházi hálózat fejlesztése és az orvosok jövedelmi viszonyainak rendezése.

👍 Ha tetszett a poszt, kérjük, támogasson minket azzal, hogy kedveli vagy követi az Oeconomus oldalt. Naponta jövünk új tartalommal.

Ez a korábbi írásunk is érdekelheti: https://www.oeconomus.hu/oecofocus/eves-szintu-gdp-bovules-tekinteteben-a-magyar-gazdasag-az-otodik-legjobb-teljesitmenyt-nyujtotta-az-eu-ban/

️ Jövő héten életbe lép az EU olajembargója és egyelőre nem látszik olyan forgatókönyv, amiben Európa jól jönne ki a lépésből.

A globális olajkereslet várhatóan növekedni, a kínálat szűkülni fog.…

️ Hazánk benevezett a jövőbe!

A jövő elektromosautó-ipara a tudatos kormányzati lépéseknek köszönhetően Magyarországon épül fel. Hamarosan Európa akkumulátor nagyhatalma leszünk, alig lemaradva…

A baloldal külföldi támogatása az elmúlt 3 évtized legnagyobb kampányfinanszírozási botránya és külföldi beavatkozása.

Megjelent a kormányrendelet a 2️⃣0️⃣2️⃣3️⃣-as áramárakról
A jövő évi díjmegállapítás nem növelheti a lakossági fogyasztók által fizetendő rendszerhasználati díjakat

A Visegrádi Négyek találkozója vitathatatlanul a múlt hét legnagyobb diplomáciai sikere volt.

️Nemcsak Magyarországnak, hanem minden tagországnak, hisz az elmúlt hónapokban gyakorlatilag élőhalott volt…

Állítsd be, hogy kiket követsz (országos politika, közélet, helyi erők és média)! Beállítom

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média