Keleti- és Déli Nyitás stratégia: milyen eredményekkel változtak a hazai külgazdaság irányai 2022-ig? - ELEMZÉS

A külgazdaság és külkapcsolatok alakulása szempontjából kiemelt jelentősége van egy-egy állam politikájában az egyes stratégiáknak, közép-vagy hosszú távú terveknek. Ezek segítségével képes bővíteni a nemzetközi hálóját, valamint olyan új kapcsolatok kialakítására is szert tehet, amelyek elősegíthetik gazdasága diverzifikációját, külkereskedelmi helyzetének javítását. Magyarország hosszú ideje mindezeket a célkitűzéseket a külgazdasági stratégiákban fogalmazza meg, amelyből az egyik legjelentősebb az elmúlt években a „Keleti nyitás” nevet viselte. Ahogyan nevéből is kitűnik, elsősorban a tőlünk keletre található országok felé történő nyitás, kapcsolatépítés és elmélyítés az, ami fő célkitűzésként megjelent benne, mindemellett pedig olyan új piacok megismerése és az ezeken való jelenlét erősítése is terv volt, amelyek eddig nem szerepeltek a magyar külgazdaság klasszikus irányai között. Szükséges volt ez a lépés azért is, mert a magyar külkereskedelem még ma is erősen Európa centrikus, ezáltal szükséges a hazai gazdaság diverzifikálása a külsős, új piaci szereplők bevonásával. Az alábbi elemzésben a Keleti nyitás stratégia eredményeit tekintjük át, foglalkozva a magyar külgazdasági stratégia irányváltásával az Európai Uniós csatlakozás előtt és azt követően. Az írásban áttekintjük a magyar-kínai és magyar-dél-koreai kapcsolatok alakulását is, valamint kitérünk a Déli nyitás nevű bővítésre is, amely immár a Balkán térségének országai mellett latin-amerikai és afrikai államokat is bevon a stratégiába. A külgazdasági kérdések és mutatók elemzése mellett geopolitikai változásokat is áttekintünk, ezáltal komplex képet alkothatunk a témáról.

Az Oeconomus legfrissebb elemzése itt olvasható: https://www.oeconomus.hu/irasok/keleti-es-deli-nyitas-strategia-milyen-eredmenyekkel-valtoztak-a-hazai-kulgazdasag-iranyai-2022-ig

A háborús szankciók okozta gazdasági problémák elegendő okot adnak arra, hogy megkérdezzük a magyarokat a nemzeti konzultációban. A kiszámítható jövő, az olcsó és megbízható energiaforrások kerültek…

️ Kárpátaljára látogatott hazánk államfője a béke hírnökeként!

“Nem egyedül állok most itt, hanem itt van velem lélekben 15 millió magyar Magyarországról, a Kárpát-medence minden részéről és a…

Megtörtént a 2022-es év Doctor Honoris Causa díjak adományozása egyetemünkön. Idén 10 nemzetközileg is ismert és elismert, egyetemünkkel szoros szakmai kapcsolatot ápoló professzor, kapott díszdoktori…

️Évek óta azért dolgoznak, hogy megvonják a magyar embereknek járó uniós forrásokat.

👉Úgy vélekednek ugyanis, hogy minél rosszabb az országnak, annál rosszabb a kormánynak, így talán jobb lehet nekik…

Megszületett a baloldali mocsárban a válasz a dollárbaloldalra: elkezdtek "rubeljobboldalizni". Ezzel csak két gond van: 1., nem a jobboldal, hanem a baloldal bukott le azzal, hogy külföldről…

Terjeszd a valóságot a közösségi médiában!
Klikkelj a Forrást nézem, kedvelem ott linkre, majd kedveld, oszd meg az eredeti posztot!

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média