Norvégia: nevető harmadik vagy az európai energiaszektor megmentője? – OecoGlobus

Norvégia kőolaj és földgáz bevételei 2022 során megötszöröződtek, annak ellenére, hogy a kitermelés bővülése ezt nem indokolta. A norvég pénzügyminisztérium a 2023-as költségvetési tervezetében úgy kalkulál, hogy az olaj- és gázbevétel 2023-ban 1,38 ezer milliárd koronára (131 milliárd dollárra) emelkedik a 2022-es 1,17 ezer milliárd koronáról és a 2021-es 288 milliárd koronáról.

️ A gázkiteremlés eközben csupán 8%-kal emelkedett az idei éveben. A norvég gáz iránti kereslet növekedés hatására 2023-ban további 15%-kal bővülhet a kitermelés az északi országban. A kőolaj termelés 2023-ban napi 4,3 millió hordó (vagyis barrel, amely egységenként 159 litert jelent), szemben a 2022-re várt 4,1 millió hordóval, amely alig több, mint a 2021-es 4 millió körüli érték.

A norvég kőolajból és földgázból származó bevételek emelkedése több tényezőre vezethető vissza. A nyersanyagok ára már 2021 óta folyamatosan egyre magasabb szintre került. Ugyanis a tavalyi évben a koronavírus-járványt követő gazdasági újranyitás után ún. kereslet-kínálati súrlódások alakultak ki, vagyis a nemzetközi piacokon a nyersanyagtermelés nem tudott lépést tartani a gazdasági szereplők szükségleteivel. Majd 2022 elejétől az energiaárak drasztikus fellendülését okozta az orosz-ukrán háború kitörése, és az európai országok nyersanyagimport korlátozásai, amelyeket a kontinens legnagyobb energiahordozó-importőrére, Oroszországra vetettek ki.

Korábban Norvégia az Európai Unió és Nagy-Britannia földgáz-szükségleteinek 20-25%-át fedezte, míg Oroszország 45-50%-át. A 2022-re vonatkozó uniós tervek alapján Norvégia válhat az európai gázimport elsődleges forrásává. Az idei év során az Európai Unió megegyezett Norvégiával, hogy az észak-európai ország több gázt biztosít, ami megerősíti az EU-val való energiaügyi együttműködést. A cél, hogy Norvégia legyen az unió elsőszámú gázbeszállítója.

Norvégia szerepéről az európai energiatermelésben és a norvég energiaszektorra 2023-tól bevezetendő extraprofitadóról részletesebben az Oeconomus oldalán írunk - https://www.oeconomus.hu/oecoglobus/%f0%9f%8c%8e-norvegia-neveto-harmadik-vagy-az-europai-energiaszektor-megmentoje-oecoglobus

Ez a korábbi írásunk is érdekelheti: https://www.oeconomus.hu/irasok/terkepen-europa-gazbeszerzesi-forrasai-ii-a-diverzifikacio-lehetosegei/

️HIHETETLEN️BETÖRT A MENTŐKHÖZ ÉS ELLOPTA A FELSZERELÉSÜKET
Nem tudni, hogy mi járt a fejében annak a 30 év körüli a férfinek, aki a kerítést átvágva mászott be vasárnap a Nagykanizsai Mentőállomásra…

Szavazzanak a Tuskirályra!

Prima Primissima-díjra jelölték Hegedüs Csabát! Az olimpiai, világ- és Európa-bajnok birkózóra, mesteredzőre a magyar sport kategóriában lehet voksolni.

Arra kérem a magyar…

Én azt kívánom az mindenkinek, hogy legalább olyan """ronda""" legyen a hazája, mint Magyarország!🙏

Nálunk ugyanis nem gyújtanak fel üzleteket, nincsenek terrortámadások és mindenki - vallástól,…

Terjeszd a valóságot a közösségi médiában!
Klikkelj a Forrást nézem, kedvelem ott linkre, majd kedveld, oszd meg az eredeti posztot!

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média