A lakossági adatok aranybányája, avagy 2022 a népszámlálás éve Magyarországon

A népszámlálás egy rendszeresen – általában 10 évente ismétlődő –, teljes körű adatgyűjtés egy adott terület (legtöbbször egy ország) lakosságáról, melyet egy időben, azonos tartalommal és egységes módszertani alapon hajtanak végre. Magyarországon a következő népszámlálásra 2022. október 1. és november 28. között kerül sor. A népszámlálás révén pontos és részletes információkhoz juthatunk az ország népességének nagyságáról, demográfiai jellemzőiről, egészségi állapotáról, iskolázottságáról, foglalkoztatottságáról, nemzetiségi és vallási összetételéről, élet- és lakáskörülményeiről. Annak érdekében, hogy a népszámlálás eredményes legyen, az azon való részvétel kötelező, ezt törvény írja elő az uniós szabályozással összhangban; a népszámlálás tehát az egész magyar lakosságot érinti.

A népszámlálás eredményét sokan használják az elkövetkezendő évek során: döntéshozók, piaci szereplők, kutatók stb. A népszámlálás alapvető célja, hogy megállapítsa, hányan élünk Magyarországon, ill. mennyien az egyes községekben és városokban. Ezenkívül a pontos adatok ismeretében megalapozottan lehet a gazdasági, az egészségügyi, az oktatási, a szociális és a kulturális fejlesztéseket tervezni és lebonyolítani, de például a vállalatok is ezen adatok alapján is döntenek egy új beruházásról.

Az első népszámlálás jellegű felmérést a Krisztus előtti III. évezredben (Kr.e. 2238-ban) tartották Kínában. Ezt követően az ókorban is fontos volt annak megállapítása, hogy az adott állam mennyi hadba hívható férfira számíthat vagy mekkora az adófizetők száma. Európában a középkor óta végeztek összeírásokat, melyeket ekkor is elsősorban adózási szempontok vezéreltek; ide sorolhatóak a birtokösszeírások, adójegyzékek, urbáriumok, tizedjegyzékek stb. A világon az első, statisztikai céllal szervezett népszámlálást 1665-ben tartották a mai Kanada területén, Québecben, Európában pedig 1749-ben, az akkor svéd fennhatóság alatt álló Finnországban bonyolították le.

Kontinensünkön a népesség számbavétele a 19. század elejétől vált többé-kevésbé rendszeressé. A Nemzetközi Statisztikai Kongresszusok elnevezésű szervezet 1872-ben határozott arról, hogy az európai országok mindig egy időben, a 0-ra végződő években tartsanak teljes körű nép- és lakásszámlálást. Nagyot ugorva az időben, 2008-ban európai parlamenti és tanácsi rendelet született a nép- és lakásszámlálásról, amely minden tagállamra kötelező érvényű. E rendelet kimondja, hogy ezentúl minden tagország azonos évben (először 2011-ben) tartja a népszámlálását.

A mai Központi Statisztikai Hivatal jogelődje 1867-ben a Földmívelés-, Ipar- és Kereskedelemügyi Minisztérium kötelékében kialakított statisztikai szakosztály létrehozásával jött létre, míg az első népszámlálásra 1869-ben került sor. Magyarországon 1869-től és 2011-ig 15 népszámlálás volt, az idei lesz a 16. a sorban. A legutóbbi, 2011. évi népszámlálás volt az első, amelyet az Európai Unió tagjaként hajtottunk végre. Tavaly a koronavírus-járvány miatt maradt el a népszámlálás, és halasztották 2022-re, ahogy több uniós tagállamban – köztük Németországban is – hasonlóan jártak el.

A 2022-es népszámlálás számos újdonságot tartalmaz majd: egyrészt már nem használnak papíríveket, hanem elektronikus kérdőívekkel dolgoznak. Másrészt tartalmi oldalról a korábbi kérdéscsoportok mellé (pl. lakáskörülmények, iskolai végzettség, nyelvtudás) újabbak kerülnek be: energiahatékonysági szempontok (pl. lakások falazata, fűtési lehetőségek), digitális jártasság és internethasználat. A tervek szerint jövő tavasszal publikálják a népszámlálás első eredményeit (települések lakosságának száma, nemek és életkor szerinti megoszlása).

A weboldalunkon elérhető interaktív grafikonokon az elmúlt népszámlálások legfontosabb adatait nézhetjük meg.

️A 2022-es népszámlálásról, részletekről, információkról itt lehet tájékozódni: Népszámlálás 2022 (nepszamlalas2022.hu)

Ez a korábbi írásunk is érdekelheti:
https://www.oeconomus.hu/oecofocus/a-gazdasag-tulfutottsege-okozza-az-inflaciot/

Pillanatképek a MOZGÁSBAN évadnyitó adásából!

🟢Az első műsor témája a háborús klíma volt, mely kapcsán a vendégeink többek között az alábbi kérdésekre keresték a választ:

Megoldást jelent-e az…

Megmutatom, hogy mi az a 3 dolog ami eléggé nyugtalanító a baloldal amerikai pénzeivel kapcsolatban.

Idén is – immáron hatodszorra – dedikáltan egy hónapot szentelünk arra, hogy a kiberbiztonság egy bizonyos szegletére a szokásosnál is jobban felhívjuk a lakosság figyelmét ☝️ Kövessetek minket…

Legújabb CTI-tájékoztatónk bemutatja Nektek a piacon elérhető ipari IoT eszközöket, a villamosenergia szektorban elfoglalt helyüket. Ha elolvassátok, megismerhetitek fontosságát kiberbiztonsági…

A 2014-es krími orosz-ukrán háborút nem követték energetikai szankciók, ezért nem alakult ki sem energiaválság, sem rekord infláció.

Most azonban az elhibázott szankciós politika egész Európában…

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média