Hetven év viharai: Milyen brit gazdaságot láthatott II. Erzsébet királynő az Egyesült Királyság elmúlt hét évtizedében?

II. Erzsébet királynő uralkodásának bő hét évtizede (1952-2022) a brit állam történetének ikonikus korszak, és elég hosszú időtávot fog át ahhoz, hogy érdemes legyen áttekinteni azt. A királynő uralkodása alatt sokan formálták a politikai lépéseket, az Egyesült Királyságnak 15 miniszterelnöke volt, ebből három nő (Margaret Thatcher, Theresa May és a jelenleg hivatalban lévő Liz Truss). Érdemes megjegyezni azt is, hogy a brit birodalom számos országának kormányfője szolgált II. Erzsébet alatt. A királynő uralkodásának elején még 32 független állam államfője volt, míg halálakor 15 országé. Utóbbi adat is előrevetíti, hogy a brit gazdaság is turbulens időszakát élte a 20. század második felében, és a 21. század elején.

2020-ra az Egyesült Királyság Magyarország 12. legfontosabb kereskedelmi partnerévé és a 6. legnagyobb tőkebefektetőjévé vált. A Magyarországon jelenlévő több mint 800 brit vállalat több mint 54.000 főt foglalkoztatott Magyarországon. Az Egyesült Királyságban élő, becslések szerint 150-200 ezer fős magyar közösség, illetve a több mint 10 ezer Magyarországon élő brit állampolgár fontos összekötő kapocs a két ország között, hozzájárulnak a két ország gazdasági, társadalmi és kulturális kapcsolataihoz. A magyar kormány célja a Brexitet követően is a magyar-brit szakpolitikai együttműködés erősítése többek közt a fenntartható fejlődés, a zöld gazdaság, az energiabiztonság, valamint az innováció és a tudományos és technológiai együttműködés terén egy kétoldalú partnerségi fórum létrehozása révén.

️ A brit birodalom az 1950-es években nagyhatalmiságának hanyatlását élte. Az ország katonai győztesként, de legyengült gazdasági helyzetben került ki a második világháborúból. A háború utáni fellendülés ellentmondásos volt. Ennek eredményeként a brit birodalom világgazdasági súlya is gyorsan szorult vissza, de ezzel együtt ma is sok szempontból a világ egyik vezető államaként tekintünk az Egyesült Királyságra. Az elmúlt 70 év történelme nem írható le egyszerű hanyatlásként, nagy válságokat és turbulenciát hordozó fordulatos időszak volt. Különösen úgy tűnhettek radikálisnak az átalakulások, ha valaki végig élte annak minden pillanatát.

A teljes cikkünk itt olvasható: https://www.oeconomus.hu/oecoglobus/%f0%9f%8c%8e-hetven-ev-viharai-milyen-brit-gazdasagot-lathatott-ii-erzsebet-kiralyno-az-egyesult-kiralysag-elmult-het-evtizedeben

Az ATV-ben világossá tettem: Gyurcsány a baloldal romjain totális egyeduralomra tett szert, a DK-n kívül a többi ellenzéki párt, mintha nem is létezne. Az általa létrehozott árnyékkormányra is csak…

Már a New York Times is arról ír, hogy Európa ipara belerokkan a szankciókba, és a bénító energiaárak sötétségbe borítják Európa iparát.

✍️ Hosszú riportot közöl az Egyesült Államok vezető lapja az…

Terjeszd a valóságot a közösségi médiában!
Klikkelj a Forrást nézem, kedvelem ott linkre, majd kedveld, oszd meg az eredeti posztot!

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média