Megtakarításoknál racionálisan védekeznek a magyarok az infláció ellen - OecoFocus

Miközben 2021 év végén a lakossági állampapírok állománya meghaladta a tízezer milliárd forintos mérföldkövet, az emelkedő infláció 2022-ben elkezdte átalakítani a megtakarítás szerkezetét. A szuperállampapír néven elhíresült konstrukciót 2019 júniusában hozták forgalomba először, és a pénzromlás 2022-ig történő felerősödéséig lényegében dominálta a magyarok állampapírban tartott megtakarítását. Az indulás első hetében több mint ötszörös mennyiségben bocsátottak ki, mint a meghirdetett 100 milliárd forintos mennyiség. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) adatai alapján a szuperállampapírban tartott vagyon nagysága 2021 augusztusában lépte át a hatezer milliárd forintos szintet, amely kis mértékben még tovább emelkedett decemberig.

2021-ben ugyanakkor az infláció átlagos mértéke meghaladta az öt százalékot. Egy 2019 júniusában vásárolt MÁP+ állampapír esetében a lépcsőzetesen emelkedő kamatozásnak köszönhetően idén júniustól 5 százalékos kamatot termel a befektetése. A teljes öt éves futamidőre az évesített hozam 4,95 százalék. Jól látható ebből, hogy átlagosan már 2021-ben kis mértékben, de az infláció miatt a befektetés reál értelemben negatívba fordul. 2022-ben az orosz-ukrán háború hatására még inkább fokozódik nemzetközi szinten is és Magyarországon is az inflációs nyomás. A KSH adatai alapján 2022 márciusi 8,6 százalékos pénzromlást követően áprilisban már 9,5 százalékot mértek hazánkban.

2021 év végétől fokozatosan a MÁP+ állománya csökkenésbe kezdett, amellyel párhuzamosan a PMÁP-ba növekedett a befektetett mennyiség. 2022 márciusában a szuperállampapír teljes kint lévő mennyisége hatezer milliárd forint alá mérséklődött. Az idei első negyedév során 426 milliárd forintnyi megtakarítás áramlott ki a MÁP Pluszból, ezzel szemben a PMÁP konstrukciókba ezzel közel azonos mértékű (412 milliárd forint) befektetés érkezett a magyaroktól. Az infláció történelmi magasságokba emelkedésével a Prémium Magyar Állampapír robbanásszerű népszerűségnek örvend. A hároméves konstrukció kamatprémiuma 0,75 százalék, míg az öt évesé 1,5 százalék, amely 2022-ben az előző év átlagos inflációjára (5,1 százalék) rakódik rá, így a hároméves papír 5,85 százalékot, míg az ötéves 6,6 százalékos kamatot fizet idén, amely az inflációs pálya alakulása alapján jövőre biztosan emelkedni fog. Ezzel szemben a MÁP+ papír utolsó, ötödik évében is maximum hat százalékos kamatot fizet.

👍 Ha tetszett a poszt, kérjük, támogasson minket azzal, hogy kedveli vagy követi az Oeconomus oldalt. Naponta jövünk új tartalommal.

Ez a korábbi írásunk is érdekelheti: https://www.oeconomus.hu/oecoglobus/az-imf-elorejelzesenel-kedvezobben-teljesithetnek-a-regio-gazdasagai/

Az ábra forrása: https://www.akk.hu/statisztika

#Befektetes #Szuperallampapir #Premium #Inflacio #Megtakaritas

️ „Most már mindenki láthatja, hogy Magyarországon nem lehet választást nyerni külföldről importált álláspontokkal. Vagy bárki emlékszik olyan esetre, amikor egy magyar baloldali kormány konfliktust…

Az elmúlt napokban rengeteg gratulációt kaptam a világ minden szegletéből. Köszönöm a jókívánságokat és bízom az eredményes együttműködésekben!
_______

Over the last few days I have received many…

A gazdasági versenyképesség az egyik legfontosabb kérdés, és ennek az alapja pedig az, hogy mindenkinek legyen lehetősége dolgozni, és hogyha munkaképes és munkaképes korú, akkor dolgozzon is -…

Terjeszd a valóságot a közösségi médiában!
Klikkelj a Forrást nézem, kedvelem ott linkre, majd kedveld, oszd meg az eredeti posztot!

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média