Nettó átlagfizetésből vásárolható üzemanyagmennyiség – OecoGram

Az infografikán a nettó átlagkeresetből vehető benzin mennyisége (liter) látható, illetve az adott évben összesen értékesített benzin és az éves átlagár 2004-től. Az adatok csak az ESZ 95-ös ólmozatlan üzemanyagra vonatkoznak. A felső grafikonon az idei érték csak az első három negyedév benzinár és átlagkereset adatai alapján lett kiszámítva.

2009-ben bár a benzinár jelentősen csökkent (a lokálisan kiugró érték ennek köszönhető), a pénzügyi krízis következtében a nettó átlagkereset nem nőtt jelentősen (csupán 3%-kal, reálértékben pedig 1,3%-kal csökkent), így az elérhető adatok alapján az évtized végére csak 28 literrel lehetett több üzemanyagot vásárolni a 2004-es szinthez képest.

Ugyan 2009 és 2012 között az átlagbér már stabil emelkedő pályára állt, ebben az időszakban az ár 55%-kal emelkedett, így a tankolható üzemanyagmennyiség csökkent. 2012-höz képest tavalyra a viszonyszám értéke több mint megduplázódott (350-ről 735-re). A 2020-as rekordmértékű növekedés mögött kettő tényező áll: az üzemanyagárak zuhanása és az átlagbéremelkedés. Idén a bérek nominális középértéke továbbra is dinamikusan növekszik, de a jelentős üzemanyagár emelkedés (éves szinten közel 25%-os) és a válság pénztárcára gyakorolt elhúzódó hatásainak következtében a tavalyinál kisebb a mutató értéke. A 2010-es szinthez képest (410 liter) idén 272 literrel többet tudunk tankolni az átlagfizetésből.

Az alsó diagrammon látható, hogy a fogyasztás és az ár változása csaknem a teljes vizsgált időszak alatt ellentétes irányú. A két változó korrelációs együtthatója -0,8; vagyis erős ellentétes irányú kapcsolat van a két adatsor között. 2016-ig tendenciaszerűen ha olcsóbb volt a benzin többet, ha drágább pedig kevesebbet vásárolt a magyar lakosság. 2016 és 2019 között azonban az ár mellett a fogyasztott mennyiség is emelkedett, ami ellentmond a közgazdasági racionalitásnak. Tavaly bár az ár csökkent, a bezárások miatt a felhasznált benzinmennyiség is visszaesett.

A TELJES INTERAKTÍV INFOGRAFIKÁNK ITT TEKINTHETŐ MEG: https://www.oeconomus.hu/oecogram/netto-atlagfizetesbol-vasarolhato-uzemanyagmennyiseg/

👍 Ha tetszett a poszt, kérjük, támogasson minket azzal, hogy kedveli vagy követi az Oeconomus oldalt. Naponta jövünk új tartalommal.

Ez a korábbi írásunk is érdekelheti: https://www.oeconomus.hu/oecoglobus/hogyan-valtozott-2021-ben-a-haztartasok-egy-fore-juto-realfogyasztasa-az-europai-unioban-es-az-eurozonaban/

#Benzin #Atlagber #KSH #NAV #Inflacio #Korrelacio

Nem lesz gázáremelés! ( Lenvai Ildikó)

Nem a fenét nem! 👆Így vagy úgy, előbb vagy utóbb, de emelni fognak. Nem tehetnek mást, ez a baloldal "vérében" van.

"Hiába tudtuk, hogy magas az államadósság,…

A Várpalotán megrendezett polgármesteri tájékoztatón Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Magyar Honvédség parancsnoka ismertette a várpalotai térség hadiipari fejlesztéseinek és a helyi…

Van segítség!

1981-ben november 25-ét nyilvánították a nők elleni erőszak napjává, ezzel világszerte felhívva a figyelmet a kapcsolati erőszakra.

A magyar kormány kiemelten kezeli az erőszakos…

Szent István öröksége nemcsak büszkeség, hanem kötelesség is.

Nekünk, magyaroknak meg kell védenünk a hazánkat és keresztény kultúránkat minden külső támadástól.

Nagyon köszönöm mindenkinek, aki eljött a Civil Összefogás Fórum tegnap esti beszélgetésére. Sok minden mellett arról is beszélgettünk, hogy a mi politikai közösségünknek nem kell újrafogalmaznia a…

Állítsd be, hogy kiket követsz (országos politika, közélet, helyi erők és média)! Beállítom

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média