KSH: Az első negyedévben a GDP 9%-át érte el a kormányzati szektor hiánya

A KSH előzetes adatai szerint 2026 első negyedévében a kormányzati szektor hiánya 2090 milliárd forint, a GDP 9%-a volt. Ez 838 milliárd forinttal, GDP-arányosan 3,1 százalékponttal magasabb az egy évvel korábbinál.

A hiány növekedése annak ellenére következett be, hogy az állami bevételek is jelentősen emelkedtek. Az első negyedévben 960 milliárd forinttal, vagyis 11,5%-kal nőttek az egy évvel korábbi szinthez képest, ami elsősorban az élénkülő fogyasztásnak, a béremelkedéseknek és az ezek nyomán bővülő adóbevételeknek köszönhető. Ez 2023 óta a legerősebb első negyedéves bevételnövekedésnek számít.

A kiadások ugyanakkor gyorsabb ütemben bővültek: 1798 milliárd forinttal, 18,7%-kal haladták meg a 2025 első negyedévi szintet. A kiadások növekedésében szerepet játszottak többek között a családtámogatási és adócsökkentési intézkedések, a nyugdíjkiadások emelkedése, valamint az ágazati béremelések.

A 9%-os GDP-arányos hiány az elmúlt évekhez képest magas érték, ugyanakkor történelmi összevetésben nem példa nélküli. A KSH 1999 óta közölt adatai alapján 2006 első negyedévében 15,4%, 2002 negyedik negyedévében 17,5%, míg 2020 negyedik negyedévében 16,8% volt ugyanez a mutató.

A kormány jelenlegi várakozásai szerint a 2026-os éves költségvetési hiány 7% felett alakulhat, szemben a korábban tervezett 5%-kal. Kármán András pénzügyminiszter bejelentése szerint a kabinet új költségvetési menetrendet készít, amelyet legkésőbb augusztus végéig mutatnak be, a jövő évi költségvetés tervezetét pedig október végén nyújtják be.

Fontos ugyanakkor, hogy a 9%-os adat az első negyedévre vonatkozó ESA-egyenleg, nem pedig a teljes év várható hiánya. Az éves költségvetési egyenleget az év hátralévő részének gazdasági folyamatai, valamint a bevételek és kiadások alakulása érdemben befolyásolhatják.

Akkor vagy toleráns, fe heladod magadat és azt, amiben hiszel #pride #pride2026 #tolerancia #lmbtq
Akkor vagy toleráns, fe heladod magadat és azt, amiben hiszel #pride #pride2026 #tolerancia #lmbtq #queer #iskola #oktatás

✌️Áragggyon! Újabb terhek a magyar vállalkozásokon: augusztus elsejétől emelkednek a nem lakossági víz- és csatornadíjak.
️ A Magyar Közlönyben megjelent miniszteri rendelet értelmében a cégek számára…

️ én is.

ugyanakkor nem tudom, mi a helyes megoldás és osztom azoknak a véleményeknek egy részét is, amelyek attól tartanak, hogy bármilyen €ut️názia engedélyezése nagyon szürke és ellenőrizhetetlen…

LISTÁZZÁK A JOBBOLDALI CÉGEKET?

Vannak itt súlyos jogállamisági témák, amik a jogállamiságért évtizedek óta aggódóknak valahogy nem keltik fel a figyelmüket. Hogy lehet ez?

Terjeszd a valóságot a közösségi médiában!
Klikkelj a Forrást nézem, kedvelem ott linkre, majd kedveld, oszd meg az eredeti posztot!

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média