PÉNZ7 – Régiós bajnok megtakarításban a magyar lakosság
A PÉNZ7 – Pénzügyi és Vállalkozói Témahét idén már 12. alkalommal hívja fel a figyelmet a pénzügyi tudatosság fontosságára.
A program 2026-ban…
Szakáli István Loránd - szakmai az Oeconomus stratégiai igazgatója a lengyelországi Mikołajkiban vett részt egy nemzetközi panelbeszélgetésben az Európai Unió jövőjéről.
Piotr Gliński volt lengyel miniszterelnök-helyettes, valamint német, olasz és amerikai résztvevők osztották meg álláspontjukat Európa helyzetéről és a transzatlanti kapcsolatok átalakulásáról.
Szakáli István Loránt bejegyzése a rendezvényről lent olvasható!
Az Európai Unió
jövőjéről beszélgettünk a lengyelországi
Mikołajkiban egy nemzetközi panel keretében. A beszélgetésen nyugat-európai (német
, olasz
), közép-európai (lengyel
, magyar
) és amerikai
résztvevők osztották meg álláspontjukat – és a nézőpontok közötti különbségek igen markánsan kirajzolódtak.
A német panelista szerint az Európai Unió alapvetően jó irányban halad: a jelenlegi keretek működnek, legfeljebb a szabályok betartását kellene szigorúbban kikényszeríteni, a „renitens” tagállamokat pedig határozottabban fegyelmezni. Ezzel párhuzamosan Ukrajna minél gyorsabb integrációja mellett szállt síkra.
Ezzel szemben Piotr Gliński volt lengyel miniszterelnök-helyettes és jómagam amellett érveltünk, hogy az EU-nak ideje lenne őszintén szembenéznie saját helyzetével. Európa gazdasági lemaradása és globális súlyának csökkenése nem véletlen folyamatok – érdemes lenne végiggondolni, milyen döntések és politikák vezettek idáig, és milyen irányváltásra lenne szükség.
Komoly vita alakult ki az Egyesült Államok szerepéről is. Vajon a Trump-jelenség csupán egy átmeneti epizód, amely után visszaáll a korábbi transzatlanti egyensúly? Vagy inkább egy mélyebb stratégiai átrendeződés kezdete, amelyhez Európának alkalmazkodnia kell – még akkor is, ha ez kényelmetlenségekkel jár? Én az utóbbi álláspont mellett érveltem.
Érdekes volt az olasz megközelítés is: alapító tagállamként kevésbé fogalmaznak nyílt kritikát a brüsszeli fősodorral szemben, ugyanakkor sok kérdésben a közép-európai perspektívához hasonlóan látják a világot – csak valamivel óvatosabban fogalmazzák meg a kritikájukat.
Az amerikai résztvevő pedig egyértelmű üzenetet fogalmazott meg: Európa az elmúlt évtizedekben túlságosan elkényelmesedett, gondolkodása pedig egyre inkább ideológiai irányba tolódott. A Trump-adminisztráció – és valószínűleg az amerikai stratégiai gondolkodás egésze – már nem kíván partner lenni ennek feltételek nélküli fenntartásában.
Egyre inkább úgy tűnik, hogy a transzatlanti kapcsolatok új korszak küszöbén állnak. Európának érdemes felkészülnie arra, hogy az „új normalitás” egészen más lesz, mint amit az elmúlt évtizedekben megszoktunk.
PÉNZ7 – Régiós bajnok megtakarításban a magyar lakosság
A PÉNZ7 – Pénzügyi és Vállalkozói Témahét idén már 12. alkalommal hívja fel a figyelmet a pénzügyi tudatosság fontosságára.
A program 2026-ban…
Döbbenet a tiszásnál!
️Ültök a kispadon háborúpárti senkik a Néppárttal és a Tiszával együtt! Hamarosan onnan is leestek mert súlytanná tettétek a kontinenst egy piti, kis zsaroló miatt!
☝️Ukránbarát szolgák vagytok akiket…
️Csehország és Lengyelország EU-s nyomásra váltak le az olcsó orosz olajról, ami miatt ráfizetéses lett az olajvállalatuk és a lakossági energiaárak is jelentősen emelkedtek.
Ez történne nálunk is, ha…
Itt az újabb bízonyíték: Magyar Péter azt csinálja, amit Kijevből diktálnak neki!
Az ukrán elemző lebuktatta Magyar Pétert: A 13 millió feliratkozóval rendelkező ukrán politológus, Dmitro Kornyijenko…
Ilyen egy figyelmes szemtanú 
A FILMRE VETT BETÖRÉS
Akaratán kívül lett egy film főszereplője az a fiatalember, aki egy nagykanizsai élelmiszerboltba tört be február végén.…
Aki szerint nekünk is a 110 dolláros olaj kell a 65 dolláros orosz helyett, az vagy vakon van, vagy Shell-részvényes. Vagyis mindkét esetben tiszás.
Mindenkinek jó reggelt és szép hetet kíván a százdolláros olajár!
️
☝️A németek már bánhatják, hogy a globalista vezetőik ideológiai alapon levàltak az olcsó orosz olajról
️