Versailles-i, granadai, budapesti – miben más az idén elfogadott EU-s nyilatkozat?

A 2024. november 8-án, Magyarország EU elnöksége ideje alatt elfogadott budapesti deklaráció elsődleges célja az európai versenyképesség növelése, az európai gazdaság szilárdabb alapokra helyezése.

Felmerül a kérdés, hogy az előző elnökségi ciklusok alatt volt-e már példa hasonló koncepcióra, vagy teljesen egyedi megközelítésről van szó?

A korábbi, hasonló témában született nyilatkozatokhoz képest itt jelentős különbség figyelhető meg a stílusban és a keletkezéstörténetben is.

A versailles-i 2022-es, majd a granadai 2023-as dokumentumok után a Budapesten kelt nyilatkozat fogalmaz az eddigiek közül a legélesebben a fennálló problémákról.

A három egyezményt most összehasonlítva mutatjuk be, kiemelve az eltéréseket és az azonos pontokat is.

A versailles-i nyilatkozat

2022-ben, röviddel az orosz-ukrán háború kitörése után, az Európai Unió vezetői elfogadták a versailles-i nyilatkozatot, ami egyrészt a kialakuló geopolitikai helyzetre, másrészt a már régebb óta fennálló gazdasági problémák megoldására biztosított alapot.

A granadai nyilatkozat

A 2023. október 6-i nyilatkozat relatív röviden foglalta össze a már korábban leírt problémákat és célokat. Ebben egyfajta összefoglalót olvashatunk, a megfogalmazás is arra enged következtetni, hogy a granadai nyilatkozat inkább egy megerősítése a korábbi, Versailles-ban kelt dokumentumnak.

A budapesti nyilatkozat

A magyar fővárosban elfogadott nyilatkozat az előző két egyezményhez képest sokkal drasztikusabb hangot üt meg.

A novemberi dokumentum egyértelműen fogalmaz a célok és feladatok esetén, kizárólag az EU-s gazdaság és a versenyképesség növelését célozza, minimalizálja a korábban nem ezen témákban leírt tennivalókat. Kisebb hangsúlyt helyez az energia kérdésre is, viszont szélesebb körben tárgyalja a technológiai, digitális és digitalizációs, valamint oktatási és kutatás-fejlesztési (K+F) fejlesztéseket. A dokumentum nem zárja ki a korábban megfogalmazott hosszú távú célokat, mint a 2050-re elérni kívánt klímasemlegességet, de mellette beemeli azokat a sürgető intézkedéseket is, mint az úgynevezett „ötödik szabadság”, amit a Letta-jelentés azonosít.

Link a kommentben

️Új #12Eu #podcast
Végveszélyben az európai autógyártás?

Zuhanó autóeladások Kínában
Csökkenő kereslet Európában
Megakadt elektromos átállás
Gyárbezárások és beszállítói csődök

A tét óriási: az…

Esti műszak, Parlament indulás Strasbourgba, ahol a magyar elnökség utolsó plenáris ülésén veszünk részt a Tanács képviseletében.

Tegyük naggyá Európát!

Betilthatják a TikTokot az Egyesült Államokban. Az amerikai törvényhozás pszichológiai és nemzetbiztonsági okokra hivatkozva korlátozná a kínai platform elérését az országban. De hogyan befolyásolja…

💪 Ma az Általános Ügyek Tanácsa ülésezett Brüsszelben, ahol a miniszterek következtetéseket fogadtak el a bővítésről, hangsúlyozva az érdemeken alapuló megközelítés fenntartásának fontosságát, és…

Fenyőfákkal köszönte meg az agrárminiszter az Országos Mentőszolgálat egész éves munkáját, az állami erdészeti társaságok mind a 256 mentőállomás számára ajánlottak fel fenyőfákat.

Az egyik…

Nagy méretű és Rockwell-skálán 60+ keménységű tökei lettek ennek a lakli hollandusnak!!! Ha jól értem beszól Trumpnak, elvesz tőle, kioktatja, megfegyelmezi, móresre tanítja.
Ő, Mark Rutte. A…

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média