Didier Reynders uniós biztosnak megszünt a mentelmi joga.
Azonnal eljárás indult ellene korrupció miatt.
Készülj telós Peti!
Méhészet itthon és az Európai Unióban – Magyar vagy import mézet fogunk venni?
Magyarország az Európai Unió ötödik legnagyobb méztermelő állama volt 2022-ben, évente több mint 20 ezer tonna mézet gyűjtenek be itthon.
A méz az egyik legelterjedtebb édesítőszer is, a cukor után ezt használják a legtöbben, de emellett kiemelkedő élettani hatása is van. Az utóbbi évek gazdasági és az ágazatban végbemenő nehézségei azonban jelentősen megterhelték a magyar méhész közösséget, csökkent a populáció, ezzel együtt pedig a megtermelhető méz mennyisége is.
👉 2023-ban 70,8 millió dollárnyi méz került Magyarországról más államok piacaira. Az elsődleges felvásárlója a magyar méznek Olaszország, Németország és Franciaország, az Európán kívüli államok közül pedig Japán vásárol tetemesebb mennyiséget belőle: átlagosan a teljes méz export 10-12%-a érkezik a távol-keleti országba. Japán mellett megjelenik a magyar méz kivitelének célországai között az Egyesült Arab Emírségek, Szaúd-Arábia és az USA is.
👉Az elsődleges importország, ahonnan méz érkezik Magyarországra Ukrajna, innen általában a teljes behozott mennyiség 50%-a áramlik az országba.
A KSH által havonta közzétett, nyers adatokat tartalmazó, fogyasztói átlagárak alapján azt láthatjuk, hogy a 2024-es évben mindeddig csökkent a méz átlagára:
2024 januárjában egy kilogramm akácmézet átlagosan 5 990 forintért vásárolhattunk meg, októberre ez a mennyiség 5 790 forintra csökkent.