Az elmúlt évek, évtizedek a világgazdaságban rámutattak arra, hogy a geopolitikai kihívások milyen negatív módon képesek érinteni a gazdaságilag nyitott és erre...Read More...

Semleges gazdaságok I. – Európai perspektívák

🗠 A közgazdaságtan a gazdasági semlegességre nem határoz meg egyértelmű, elfogadott definíciót, de kérdésével több amerikai tanulmány is foglalkozott, főként a XX. században, a két világháború közötti időszak alatt. 2024 májusában a Nemzetközi Valutaalap (IMF) egy részletes elemzést adott közre a gazdasági rugalmasság témájában, ami számos hasonlóságot mutat a semlegesség kérdéskörével.

A tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy még nem jelenthetjük ki, hogy ez már a deglobalizáció lenne, viszont az már bizonyítható, hogy a kereskedelem és a beruházások áramlását főként a geopolitikai irányvonalak határozzák meg.

Ha megvizsgáljuk a jelenleg geopolitikailag ellentétes térfeleken lévő államok egymás közötti kereskedelmének hatását a globális kereskedelemre, akkor azt láthatjuk, hogy egyre nagyobb szerep jut a harmadik országoknak, vagyis azoknak, akik úgynevezett összekötő ország pozíciót töltenek be.

Új elemzésünkben górcső alá vettük, hogy milyen előnyei és hátrányai lehetnek a gazdasági semlegességnek. Majd három tipikus európai példán – Finnországon, Ausztrián és Svájcon – tekintjük át, hogy működik ez a gyakorlatban.

Összességében mindhárom államnál megállapíthatjuk, hogy a semlegesség olyan gazdasági előnyt is biztosított az ország számára, amelyek kedvezően hatottak a növekedésre.

Ugyanakkor azt is megfigyelhettük, hogy teljes semlegesség nem, vagy csak nagyon ritka esetekben tud gazdasági vonalon megvalósulni. Egy-egy országhoz, kontinenshez mindig jobban fog kötődni az adott állam, hiszen elsődleges gazdasági érdekei úgy kívánják.

Járási és települési mentőszervezetek bizonyítottak Vas vármegyében

Vízkár, viharkár elhárítása, lakosságvédelem, logisztika, eltűnt személy keresése, kötéltechnikai mentés – számos területen kellett…

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média