Győr-Moson-Sopron Vármegyei Értékünk - A Battyány örökség Dunakilitin

Dr. Batthyány-Strattmann László, a szegények orvosa 1870. október 28-án született Dunakilitin. Életműve méltón tükrözi személyiségét, páratlan emberi értékeit. Hálásak vagyunk, hogy itt élt köztünk, Szigetközben! Munkásságát és eszméit máig büszkén őrzik szülőfalujában, Dunakilitin.

A szent életű orvos hatéves koráig élt itt, ekkor egy árvíz elől menekülve költözött Köpcsénybe a családjával. Batthyány doktor ott épített kórházat. A trianoni békeszerződés után költözött Körmendre, mert ő magyarként magyar földön kívánt élni. Ekkor már herceg volt, erre utal a kettős nemesi név. Körmenden nem épített külön kórházat, a várkastély egyik szárnyában fogadta és műtötte betegeit. Ekkor már főleg szemműtéteket végzett. A szegények orvosa volt ő, ingyen gyógyította a betegeket. A megörökölt hercegi címnek is csak azért örült, mert általa még több embernek tudott segíteni.

A dunakiliti templom egyik színes üvegablaka is megörökíti gyógyítás közben. A templom 100 éves évfordulójára méltó helyet kapott boldog Batthyány—Strattmann László mellszobra és ereklyéje.

A település általános iskolája 1990 óta a boldog doktor nevét viseli, 2000-ben emlékszoba került kialakításra a Batthyány-kastélyban, és az iskolavezetés megalapította a Batthyányplakettet. A boldoggá avatás évében közadakozásból elkészült bronzszobra a kastélypark ékessége.

Dunakiliti évente turisták százait fogadja — köztük a Batthyány család leszármazottait — akik a boldoggá avatott doktor nyomában látogatnak el ide.

A Batthyány-kastély
A Batthyány-kastélyt 1858-1862 között építették korai historizáló stílusban. Gróf Batthyány József és felesége Batthyány Ludovika eredetileg vadászlaknak szánták. A kastélyban ma a helyi általános iskola működik, mely 1990-ben vette fel híres szülötte nevét. A helyi értékek közé tartozik a kastély kertje is, amit a Helyi Epítési Szabályzat véd.

Batthyány-kápolna
A dunakiliti iskolával (Boldog Dr. Batthyány-Strattmann László szülőháza) szemben egy kis kápolna áll, melyet gróf Batthyány Józsefné (szül. Batthyány Ludovika) építtetett 1875-ben. 1873-ban súlyos kolerajárvány tört ki a faluban. Boldog Dr. Batthyány—Strattmann László édesanyja megfogadta, ha megmenekülnek a halálos kórtól a Szűzanya tiszteletére kápolnát emeltet.

Ha tehetik, látogassák meg Önök is!
forrás: megyerikum.hu

Magyar ezüst, hatalmas magyar harcostól! Irány az olimpia! 👏 Tóth Krisztián 90 kg-os súlycsoportban szerzett Judo Európa-bajnoki ezüstérmével már biztos résztvevője a nyári olimpiai játékoknak…

A dollárbaloldal külföldi pénzért cserébe hazánk érdekei ellen dolgozik. Június 9-én küldjünk olyan képviselőket Brüsszelbe, akik békepártiak és kiállnak a magyarokért!

Európa és benne Magyarország sorsdöntő választásra készül. Június 9-én választjuk meg az Európai Parlament tagjait.

Európában ma háború dúl, és szinte az egyetlen kormány, a magyar kormány az, aki a…

Terjeszd a valóságot a közösségi médiában!
Klikkelj a Forrást nézem, kedvelem ott linkre, majd kedveld, oszd meg az eredeti posztot!

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média