Győr-Moson-Sopron Vármegyei Érték - A mosonmagyaróvári Piarista nevelés

A Piarista Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda 2022. január 7-én került be a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Értéktárba.

Ha az érték szó jelentésének teljességét szeretnénk megfogalmazni, akkor a társadalmi élet és a kultúra szempontjából becses, az egyén és a közösség által nagyra tartott tulajdonságban találjuk meg. Ezt képviseli a piarista nevelés is Mosonmagyaróváron.

De tudták például, hogy volt, amikor összesen 22 diákja volt az intézménynek?

A mosonmagyaróvári Piarista Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda gyökere a XVIII. század első felére nyúlik vissza. Zsidanics István Moson vármegyei adószedő és felesége alapította az óvári kisgimnáziumot, ahová piarista szerzeteseket hívott tanítani. A piarista rendet Kalazanci Szent József (1556-1648) alapította azzal a céllal, hogy a szegény sorsú gyermekeket is megtanítsa a korszerű tudományok alapjaira, és keresztény neveléssel felkészítse őket az emberhez méltó életre.

Az óvári iskolában a tanítást kezdetben három piarista szerzetes vállalta. Az anyagi fedezetet Zsidanics István biztosította, aki 1736-ban kelt végrendeletében magyaróvári házát, valamint IO 000 forintos alapítványt hagyott a piarista rendre. Ebből nőtt ki a mai iskola, amely diákjaik számára 12 éven át biztosítja az igényes nevelést-oktatást.

A fejlődésnek az 1789-es év szabott gátat, amikor a II. József császár által bevezetett, kötelező tandíj miatt az intézménynek csak 22 diákja maradt, s így a Helytartótanács 1788-ban bezáratta az iskolát. Az ezt követő években a város fiataljai a szomszéd megyék középiskoláiban voltak kénytelenek tanulni.

A kényszerű szünet tíz évig tartott, a város polgárai ugyanis — felfogván a veszteséget - 1799-ben visszahívják a piaristákat. A megyei és városi hatóságok szorgalmazására 1799-ben újból megnyílt az iskola és 1801-re teljes, hatosztályos gimnáziummá fejlődött.

Az óvári piaristák mindig szem előtt tartották, hogy a gyermek tehetsége számítson, ne csak felekezete. Így volt ez a második világháborút megelőzően, amikor protestáns és zsidó származású gyerekek is koptatták padjait.
Az iskola értéktárba emelése minden bizonnyal annak is köszönhető, hogy a megszűnésre ítélt és 1948-ban államosított intézményt szinte újra kellett alapítani, s mára ismét a térség jelentős iskolájává nőtte ki magát. Az itt tanítók azt vallják, a gyermekben rejlő tehetség kibontása, felismerése a legfőbb feladatuk. Náluk nem csak a tanítás, a lelki nevelés is fontos szempont.

A mosonmagyaróvári piarista nevelés olyan érték, amely kiállta az idő próbáját, a történelem viharai közt is fönnmaradt, őrzi elődeink munkáját, álmait és erőfeszítéseit.

Mindannyian tudjuk, hogy ez a választás létfontosságú.

Békéről és háborúról kell döntenünk.

Mi a béke pártján állunk, hiszen az építkezés, a fejlődés és a boldogulás lehetőségét a béke adja meg.

Csak a…

Ez egy olyan konzervatív konferencia Európában, amit nem akarnak betiltani. Egy olyan konzervatív konferencia, amelynek a szervezőit nem fenyegetik meg, nem akarják ellehetetleníteni a családját, nem…

mindig megtisztelő, amikor külföldiek méltatják a hazánkat.
️ mint amikor Steve Bannon azt mondja - aki nélkül Trump sem lehetett volna elnök-, hogy Orbán Viktor az egyik hőse!

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média