Húsvéti előkészületek.
Győr-Moson-Sopron Vármegyei Érték - Jézuskeresés Kunszigeten
A magyar nyelvterületen a XX. század első felében még majdnem mindenhol élt a húsvét egyik legszebb és legjelentősebb szakrális néphagyománya, a Jézuskeresés.
Kunszigeten máig fennmaradt a Jézuskeresés népszokása, amelyet húsvétvasárnap hajnalban végeznek.
A népszokás bibliai alapja Szent Máté (28,1–7) és Szent Márk evangéliumának (16,1–8) leírása, miszerint a Három Mária, azaz Mária (Jakab anyja), Mária Magdolna és Mária Szalóme elmentek Jézus sírjához, keresték a megfeszítettet, de nem találták ott, és az angyal híradásából tudták meg: az Úr feltámadt.
Kunsziget hagyományában a körmenet a Szent Lőrinc-plébániatemplom előtti kereszttől vonul a határban lévő mecséri keresztig, közben a Szent Kereszt-diadalének szól, amely nagypéntek eseményeit idézi föl.
A kunszigeti és a környékbeli hívők számára minden évben nagyon várt esemény a Jézuskeresés, amelyről lelkileg feltöltődve, megerősödve térhetnek haza a résztvevők. Elismerésre méltó, hiszen ma már nem csak a helyi közösségeket vonzza, hanem az ország más tájairól is csatlakoznak ezen húsvét hajnali ünnepléshez.
A népszokást az 1970-es évektől felkarolta, majd előénekesként is részt vett benne Jáki Sándor Teodóz bencés szerzetes, ének - zene szakos tanár, akinek gyűjtő és zenetörténeti munkássága kiemelkedő a Kárpát- medencében, továbbá felfigyelt rá és filmet is készített róla Jankovics Marcell író, néprajzkutató és filmrendező is.
Fotó: Győr-Moson-Sopron Vármegyei Értéktár