Gulyás Gergely nagy interjút adott a Mandinernek! Beszélt a műtétéről és Magyarról is!
Szigetközi Tájegységi Érték - A Csiripiszli, mint böjti étel
Ki ismeri a csiripiszlit, a magyar parasztkonyha egyik legrégebbi édes süteményét?
A csiripiszli a böjti időszak kedvelt étele. Ma már egyre kevesebb helyen találkozhatunk vele, annak ellenére, hogy régen a parasztkonyhákban gyakran készített étel volt. Erre utal a sokféle elnevezés is, úgy mint: kőtés, biracs, csíramálé, méra vagy a Rábaközben ismert szalados.
Jókai az Aranyemberben például “fenséges és mézédes csíramálé”-ként említi.
👉 De mitől volt olyan népszerű ez az étel? Elsősorban azért, mert otthon is elkészíthető, tápanyagban dús, olcsó étel. Az elkészítéséhez inkább türelem és kitartás szükséges. íme a régi recept:
A tiszta búzát vagy rozskeveréket egy éjszaka vízben áztatják, majd 7-8 napig gyolcsba tekerve langyos vízzel locsolják. Amikor csírázni kezd, folyamatosan figyelik, majd amikor lilulni kezd, kb. 1-2 cm-es nagyságú csíranövény lesz, akkor többször is ledarálják, leöblítik és leszűrik. Ezt a levet liszttel keverik (palacsintatészta sűrűségűre) és lábosba teszik.
A legrégebbi receptek alapján a tésztába nádszalat dugnak, hogy a gőzét "kipipálhassa". Kemencében vagy sütőben pirosra sütik.
👉 És mitől lesz olyan édes ez a sütemény? A búzacsíra a sok B-vitamin mellett rengeteg keményítőt tartalmaz, amely a sütés során édessé válik, így az étel hozzáadott cukrot nem tartalmaz.
☝️A böjti ételek amellett, hogy ma reneszánszukat élik, védett értékeink közé is tartoznak. Szigetközben például több helyen is tartanak Csiripiszli fesztivált. Ilyen volt a hétvégén (március 23-án) megrendezett IX. Csiripiszli Ünnep Dunakilitin, de ez az étel megkóstolható lesz a június 1-jei nagyszabású Öttevényi Csiripiszli Fesztiválon is.
Kóstolják meg Önök is!