Ma átadtuk a vallásturisztikai forrásból megújult tihanyi barátlakások környezetét. Imádságos és tájékoztató kétnyelvű táblák, túra útvonal, padok, rendezett környezet fogadja már az ide látogatókat.…
László András EP-képviselő megírta, hogy mit tapasztaltunk Georgiába. Hogy miért Brüsszel irányítja az alaptalan hisztit. Megéri elolvasni!
Színes forradalom van készülőben, és érdemes tanulnunk belőle!
Szeretném megosztani veletek a személyes tapasztalataimat. Ma hajnalban értem vissza Tbilisziből, ahol nemzetközi választási megfigyelőként vettem részt a választásokon. De ez most nem egy vidám utibeszámoló lesz szép képekkel. Temérdek hazugsággal próbálják destabilizálni az országot, és rengeteg a párhuzam Magyarországgal, amiből nekünk is tanulnunk kell.
Szégyenletes módon ebben a destabilizálásban készségesen segítenek a nyugati háborúpárti politikusok és média. De erről kicsit később.
Először jártam Georgiában. Tbiliszi egyrészt gyönyörű város és az ország történelme sok szempontból hasonlít a miénkhez. Nagy birodalmak árnyékában élnek évszázadok óta, identitásuknak pedig ugyanúgy elválaszthatatlan része a kereszténység és a szabadságuk megőrzéséért vívott küzdelem, mint nekünk magyaroknak. Sok megpróbáltatáson estek már át és megtanulták, hogy elsősorban saját érdekeik mellett kell kiállniuk és ehhez egyensúlyozni kell a környező hatalmak között. Ezt csinálják ma is, és habár nem gazdag ország, de az elmúlt években gyorsan fejlődött.
2012 óta a Grúz Álom nevű párt van hatalmon. A politikai felállás hasonlít a hazai 2022-es választásokra. Egy nagy kormányzó tömb van, kb 50-55 százalékos támogatottsággal, és számos másik párt, akik ugyan nem állítottak közös listát, mint itthon a baloldal, de a kormányzó párttal szemben egy közös frontot alkotnak és kormányváltást ígértek. Ők "európai jövőt" ígértek, és oroszpártisággal vádolták a kormányzópártot. Utóbbi pedig stabilitást és növekedést ígért, és hogy nem engedi, hogy Georgiát belerángassák az ukrajnai háborúba. Ezen a ponton érdemes megemlíteni, hogy Georgia és Oroszország 2008-ban vívott háborút, amire még ma is emlékszik szinte mindenki, csak a legfiatalabb választók nem. Az ország 20%-át még ma is megszállva tartják az oroszok. Emiatt gyakorlatilag nincs olyan politikai erő, amely oroszpárti lenne. De ezt a sérelmet kihasználva próbálják a nyugati vezetők rávenni a tbiliszi vezetést, hogy nyisson egy második frontot az orosz-ukrán háborúban, hogy megosszák ezzel az orosz erőket. Vagy legalább ne utasítsák el ennek lehetőségét, mert ennek csak a lebegtetés is az erők megosztását igényelné az oroszok részéről. A hazai és nemzetközi NGO-k többsége természetesen náluk is az ellenzéki pártok mellett állnak. A kis piac ellenére sok TV-társaság működik, jobbos, balos, független is.
Rengeteg nemzetközi választási megfigyelő volt és rengeteg helyi megfigyelő, akiket a különböző pártokat és NGO-kat képviselték. Más magyar országgyűlési és EP-képviselőkkel én is nemzetközi választási megfigyelőként vettem részt a választásokon, és több választókörbe is eljutottunk. A tapasztalatunk nagyon pozitív volt. Még a hazainál is szigorúbban ellenőrzik a választókat. Nem csak papíron, hanem elektronikusan is regisztrálják és számolják a résztvevőket, és a leadott szavazatokat is. És mindennek megmarad a papír alapú változata is, tehát az elektronikus rendszer csak segíti az összesítést, a hivatalos eredmény a papíralapú összesítés után lesz hivatalos. Nem fejtem ki a technikai részleteket, de tényleg érdekes rendszer, összetett, mégis gyors és utólag papíralapon is minden ellenőrizhető. Bármely nyugati ország példát vehetne róla.
Személyesen több választóhelyiségben is jártam és beszéltem NGO-s megfigyelőkkel, pártok megfigyelőivel és választókkal is. Mindenki bízott az új elektronikus rendszerben és a választások tisztaságában is. MINDENKI! Még a balos pártok és NGO-k megfigyelői is. Ők maguk mondták nekem, hogy nincsenek korlátozva a megfigyelési tevékenységükben, és hogy sokan vannak, úgyhogy szerintük nem lehet csalni. A részvétel is magas volt.
Ehhez képest urnazárás után már kezdődött az elbizonytalanítás. Több exitpoll (aznapi közvéleménykutatás) is megjelent. A balos médiumok által rendelt exit pollok a kormányzó párt egyértelmű vereségét mutatták ki, egy kormánypárti pedig néhány százalékkal hibázott csak. Késő estére már nagy feldolgozottság volt, amiből a kormánypárt 53%-os támogatottsága látszott. A másnap reggeli 99%-os eredmény már nem hozott nagy elmozdulást. A kormánypárt 17%-kal megelőzte a küszöböt megugró ellenzéki pártok összesített támogatását. Utóbbi nem érte el a 40%-ot.
A grúz megfigyelők egyik nagy ernyőszervezete azt állította, hogy az ő eredménybecslési modelljük is nagyjából azt hozta ki eredménynek, mint a választási bizottság, de mivel nem bíznak abban, hogy a választási eredmény a választók valódi akaratát tükrözi (?!), ezért inkább nem hozzák nyilvánosságra a modellszámításukat... Egy magyar megfigyelőtársam más nemzetközi megfigyelőkkel is beszélt. Ők is azt tapasztalták mint mi és amire a grúz ernyőszervezet is utalt, de nem mondta ki: a választások tiszták voltak. Ennek ellenére az ellenzéki pártok és a velük szimpatizáló köztársasági elnök azt mondták, hogy nem ismerik el az eredményt és a választások tisztaságát, mert a választások ELŐTTI feltételek nem voltak megfelelőek és tűntetést szerveznek (ma, vagyis hétfő) estére.
Ezen a ponton szeretném megjegyezni, hogy a választások napján ugyan kisebb verekedésekről és provokációkról hallottunk a médián keresztül, de a szavazatkülönbség óriási (17%). Százezres tömeget érintő verekedésekről és szavazatvásárlásról kellene bizonyítékot felmutatni.
Mivel ez nem áll rendelkezésre, ezért a politikai destabilizáció marad. A választások estéjén kisétáltam a parlament elé, és az onnan nem messze lévő főtérre, ahol a nagy választási gyűlések és tüntetések voltak. Egyik helyen se volt egyetlen tüntető se. Maguktól a választók nem voltak felháborodva. Láthatóan mára a nyugati politikusokat sikerült összehangolni és hullámokban érkeznek a választási eredményt megkérdőjelező nyilatkozatok.
Itthon 2022-ben ezt (még?) nem merték megtenni. A külföldi megfigyelők akkor is megállapították, hogy a választások tiszták voltak. A 20%-os különbség pedig elég nagy volt ahhoz, hogy elvegye nem csak az MZP-koalíció, hanem a külföldi vezetők kedvét is attól, hogy megpróbálják kikezdeni az eredményeket. Ma ez Georgia esetében nem így van. Zajlik a destabilizáció.
2026-ra nekünk sem árt felkészülni erre.