Pálfy Ferenc Szeged város korábbi polgármestere születésének 200. évfordulója alkalmából avattunk emléktáblát a Szegedi Nemzeti Emlékcsarnokban.

"Pálfy Ferenc Szeged város legsikeresebb és leghosszabb ideig hivatalban lévő polgármestereként megalapozta városunk fejlődését, új korszakot és távlatokat nyitva az alföldi metropolisz előtt. Polgármestersége alatt végig Szeged és polgárainak érdekeiért dolgozott. Átélte az 1879-es nagy árvíz pusztítását és egyik vezetője lett a város újjáépítésének is.

Pálfy Ferenc becsülete és tisztessége a város határaitól messzire eljutott. Mikszáth Kálmán karcolatában osztja meg a következő anekdotát a Szeged újjáépítésére a városba készülő királyi biztosról, Tisza Lajosról. „Már mikor Szegedre jött Tisza Lajos, azt a tanácsot kapta a bátyjától:

– Ravasz, kemény emberek a cívisek. Ösmerem őket Debrecenből. Azért hát vigyázz magadra; egy embernek azonban föltétlenül hihetsz, mert az karakter.
– És az az egy ember?
– Az Pálfy Ferenc, a polgármester.”

S valóban, ahogyan Mikszáth fogalmaz, „Pálfyban nem is csalódott a királyi biztos, de más sem. A kurta nyakú, rövidre nyírott hajú öregúr prototípusa az ős városi polgároknak, aminőknek azokat képzelni szeretjük a fényes hajdankorból, midőn még kardosan jelentek meg a tanácsteremben nagy horderejű határozatokat hozni, hogy azokat aztán nyakasan végrehajtsák. Maga a színbecsület és tisztesség. Egyszerű, igénytelen, szerény, de mégis bizonyos patríciusi kevélységgel. Még a megalázkodásában is némi büszkeség van” – jellemzi a sajátságos ízű mikszáthi stílus a legendás városvezetőt.
Amikor tavaly – köztiszteletben álló szegedi polgárokkal egyetértésben – úgy döntöttem, hogy megalapítom a Pálfy Ferenc-díjat, városunk egykori polgármesterének szellemisége vezérelt.

Számunkra, az utókor számára, a politikusi követők számára a történelmünk ismerete és hagyományaink tisztelete nem múltba merengést jelent, hanem tanulságul szolgál és igazodási pontot is ad. Pálfy Ferenc életútja és életműve jól példázza azt a lokálpatrióta, nemzeti és polgári karaktert, amilyenekre a mindenkori Szegednek nagy szüksége van, s akikre támaszkodva eredményesen gondolkodhatunk városunk jövőjét illetően.

Kedves emlékező közösség!

Mi otthont építő magyar hazafiak, városunkat szerető polgárok vagyunk. Számunkra ezek a szavak külön-külön és egyben is fontos értékkel és jelentéssel bírnak, s ezeket az értékeket tiszteletre és védelemre érdemesnek tartjuk. Ezért is adózunk tisztelettel Pálfy Ferenc polgármester emléke előtt, aki új otthont épített a szegedieknek, s szövetségeseivel együtt új kaput nyitott a város fejlődésének. Akinek hosszú élete a közösség szolgálatában telt, ami alatt a szegediek által tisztelt és szeretett tisztviselő, az utókor számára pedig az építő, felhalmozó, nemzetéért, városáért, családjáért élő, követendő minta lett.
Viták, veszekedések és konfliktusok, érdekellentétek és ellenségeskedés bizony a 19. századi közélettől sem volt idegen. Becsületesnek és tisztességesnek lenni pedig az akkori nehézségek közepette sem volt könnyebb, mint manapság. Pálfy Ferenc személye azonban örökre emlékeztet bennünket arra, hogy ha neki sikerült, mi sem tűzhetünk ki kisebb célt ennél. A rá jellemző lelkiismeretes munka, a másokra történő odafigyelés, a város és a haza szerető szolgálata, az igazság megalkuvást nem tűrő képviselete jelenik meg a Pálfy-díjban és annak díjazottjaiban is: Pálfy Ferenc erkölcsi és szellemi örökségének hű folytatóiként, egyszersmind a közösség irányt mutató példaképeiként tekinthetünk rájuk.

Pálfy Ferenc születésének 200. évfordulója ugyanakkor lehetőséget teremthet arra is, hogy szegediként végre lerójuk régi adósságunkat városunk legendás vezetője előtt. Úgy vélem, a mai naptól az egykori polgármester méltó helyet kaphat a Nemzeti Emlékcsarnokban – hasonlóan a magyar történelem, irodalom, művészet és tudomány kimagasló személyiségei, illetve a Szegedért oly sokat munkálkodó nagyjaink előtt. A Popovics Lőrinc szobrászművész által megformált Pálfy Ferenc tekintete a domborműről a Szeged jelképévé is vált székesegyházra esik, amelynek építéséről az ő hivatali ideje alatt határoztak.
Köszönjük a Szegedi Tudományegyetem vezetésének, hogy az intézmény egykori megálmodója emléktáblájának helyet biztosít, és hálásak vagyunk annak a Pálfy Ferenc-i úton járó lokálpatrióta polgártársunknak, akinek nagylelkű adománya mindezt lehetővé tette.

Isten áldja a szegedi újjászületés polgármesterének emlékét, és példája segítse a jelenkori és jövőbeli követőit munkájuk és mindennapjaik során!

Köszönöm, hogy meghallgattak!"

️Újabb 160 millió forintból fejlesztjük a falvainkat

2024-ben is folytatódik a Magyar Falu Program: már az év elején kozel 160 millió forintnyi kormányzati forrás érkezik településeink fejlesztésére!

Azért történelmi napok ezek, mert a teljes balos nyilvánosság most semmisíti meg a maradék méltóságát is.

Nem mondom, hogy nem lehetett a nulladik pillanatban látni, hogy az új messiás minden…

Irány a piac!

A húsvéti készülődés elmaradhatatlan kelléke a jó magyar sonka.
A nagyböjt után nem mindegy, hogyan lesz elkészítve.

A legjobb tippekért érdemes a hentesekre hallgatni.

A Mónika-show szomorú drámájának és a Boardwalk Empire című gengszterfilmnek az eszenciái árasztják el teljesen a közéletet, tragikus állapot. Nem lájkvadásznék rajta, “tévé- sorozatokkal nem…

Állítsd be, hogy kiket követsz (országos politika, közélet, helyi erők és média)! Beállítom

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média