Víz nélkül nincs mezőgazdaság, nincs élelmiszeripar, és nem tartható fenn a zöldség- és gyümölcstermesztő kultúra! Ma a Parlamentben a költségvetés általános vitájában szólaltam fel a Homokhátság mellett a térség elsivatagosodásával kapcsolatban.

Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim!

A 21. század újabb és újabb, valamint egyre jelentősebb kihívások elé állítja az egész világot, melyre gyorsan és hatékonyan kell reagálni! Nem elég csak az elmúlt évek járvány helyzetére gondolni, jelenleg háború folyik a keleti szomszédságunkban, Ukrajnában! Ezeken felül, ki kell emelni a klímaváltozás okozta negatív hatásokat is, mely kezelésére a mezőgazdaságban megkerülhetetlenné és elengedhetetlenné kezd válni az öntözésfejlesztés.

A koronavírus-járványt követően a magyar gazdaság megőrizte teljesítőképességét. Az elmúlt évtized eltökélt építkezésének köszönhetően ellenálló képessége erősnek bizonyult. Az eredményes gazdaságvédelmi és gazdaság- újraindítási program sikereinek köszönhetően a munkahelyeket sikerült megvédeni, így megannyi másik országtól eltérően lényegesen gyorsabban tudtuk újraindítani a gazdaságot, valamint az életet Magyarországon. A járványt követően a keleti szomszédságunkban dúló orosz-ukrán háború, valamint a brüsszeli energiapolitika hatására az inflációs nyomás felerősödött, ami elsősorban a növekvő alapanyag-, élelmiszer- és energiaárakon keresztül érezteti gazdasági és társadalmi hatásait.

Mint ahogy Alap törvényünk P) cikke is fogalmaz: „A természeti erőforrások, különösen a termőföld, az erdők és a vízkészlet, a biológiai sokféleség, különösen a honos növény- és állatfajok, valamint a kulturális értékek a nemzet közös örökségét képezik, amelynek védelme, fenntartása és a jövő nemzedékek számára való megőrzése az állam és mindenki kötelessége.” Ebből következően, a jövőnk és gyermekeink érdekében felelősséggel tartozunk szülőföldünkért, alapvető nemzeti érdekünk, hogy megfelelően bánjunk termőföldjeinkkel, gondoskodjunk vízbázisaink védelméről, megőrzéséről. Az agrárium jövője szempontjából az öntözésfejlesztés kiemelt jelentőségű!

Az egyre szélsőségesebbé váló időjárás számos új feladat elé állítja a mezőgazdaságot, amelyre minél hamarabb megoldást kell találni. A magyar mezőgazdaságnak a legnagyobb csapást évről- évre a vízhiány okozza. A rendkívüli időjárást mi magunk is érzékelhetjük, elég csak a nyári extrém szárazságra vagy az enyhe telekre gondolunk, ezek óriási gondokat jelentenek az agrárium számára.

Tisztelt Ház, Tisztelt Képviselőtársaim!

Az ország déli régiója, a Duna- Tisza közi Homokhátság Közép-Európa legnagyobb egybefüggő elsivatagosodó területe. Az itt elhelyezkedő gazdaságok szomjazzák a vizet. A felszínen és a felszín alatt található vízforrások napról- napra fogyatkoznak. Az itt található vízmennyiség nem elegendő a mezőgazdasági munkálatok ellátására, sőt a lakosság mindennapi életével összefüggő tevékenységek megvalósítására sem. További kihívást jelent a kiszámíthatatlan csapadék, amely komoly belvízi, vízelvezetési terheket ró a közösségre. A nyarak folyamán egyre komolyabban kialakuló hőségperiódusok tapasztalhatók. Az így kialakult aszályos időszakok kompenzálására, már nem lesz elegendő a megfelelő talajművelés, ezért elsősorban az öntözéses gazdálkodás bevezetésével mérsékelhetők a vízhiányos időszakok negatív hatásai.

A Szeged melletti Homokhátság jövőjének zálogát az öntözési közösségek jelentik. Víz nélkül nincs mezőgazdaság, nincs élelmiszeripar, és nem tartható fenn a zöldség- és gyümölcstermesztő kultúra. Megfelelő öntözéssel csökkenteni lehet a klímaváltozás káros hatásait. Az öntözési közösségek lényege az, hogy több gazda összefogásával megalkossák azt a közösséget, azt a kisebb területi egységet, ahol megfelelő öntöző kapacitás képződhet. A mezőgazdasági termelés biztonságának és hatékonyságának alapja az öntözésfejlesztés, ami társadalmi és környezeti szempontból is kulcskérdés. Az öntözéses gazdálkodás hatására magasabb hozam, magasabb jövedelem érhető el. Másrészt az egyre szélsőségesebbé váló csapadékhiány és hőmérséklet hatására kialakult helyzet miatt, a hozambiztonság eléréséhez, a növénytermesztés sikerességéhez is megoldást jelenthet.

Köszönöm a figyelmet!

Költségvetési fűnyíró helyett támogatások. Ez a fő különbség a bal- és jobboldali válságkezelés között.

Nézzétek meg a teljes videót a YouTube csatornámon: https://youtu.be/y1vACEhcVco

A szabadságért minden generációnak a saját korában kell megküzdenie.

Magyarország és a magyar emberek biztonságát nem képes más megvédeni, csak mi saját magunk.

👉Az idei év legkijózanítóbb felismerése…

Egy szabad, független országnak önbizalmat és magabiztosságot csakis saját ereje, a saját nemzeti hadserege adhat.

Magyarország ma a béke földjének számít Európában. Az a dolgunk, hogy ez így is…

Amíg a Jobbik frakcióval rendelkezik a parlamentben, addig vélhetően a párt is megmarad, ugyanis jelentős anyagi forrásokkal rendelkeznek.

️Ez azonban már csak egy virtuális párt, szavazókkal és…

Terjeszd a valóságot a közösségi médiában!
Klikkelj a Forrást nézem, kedvelem ott linkre, majd kedveld, oszd meg az eredeti posztot!

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média