"Ha gólt kell lőnöm, akkor gólt lövök! Ha ki kell osztanom egy gólpasszt, akkor kiosztok egy gólpasszt! Ha be kell futnom a pályát, akkor befutom a pályát, azért vagyok itt (Liverpoolban - a szerk.),…
Hatalmas bajban van Nagy-Britannia? Olvassák el Kovács András újságíró írását!
Súlyos összeomlás előtt áll Nagy-Britannia?
A következő választás időpontjának kiválasztásakor a Konzervatív Párt stratégái a katasztrófa és az összeomlás között választhatnak. A Munkáspárt tamworthi és mid-bedfordshire-i győzelmét követően egyre valószínűtlenebbnek tűnik, hogy a toryk megnyerhetik a következő választást. Mindezek mellett még egy döntő tényezőt sem szabad elfelejteniük: Nagy-Britannia gazdasági helyzete romlik, és egy 2008-as összeomlás fenyeget – olvasható az Unherd oldalán megjelent friss elemezésben.
Valójában a gazdaság évek óta nem tűnik igazán egészségesnek, és az előretekintő mutatók azt jelzik, hogy a következő hat-tizennyolc hónapban szinte biztosan recesszió várható. Ez az egyik fő oka annak, hogy a konzervatívok máris elvesztették a támogatottságukat. A YouGov szerint 2021 elején, még a Covid-járvány kellős közepén, az országban a legégetőbb kérdés az "egészségügy" volt. Ekkor és még hónapokig is a toryk még mindig vezettek az általános választási felmérésekben. Tavaly év elejére, amikor az infláció már 6 százalék körül mozgott, a YouGov felmérésében a gazdasági kérdések megelőzték az egészségügyet.
Aztán 2022. február 24-én egy újabb inflációs sokk érte a világgazdaságot: az ukrajnai orosz invázió. Nem elsősorban maga az invázió okozta a sokkot, hanem inkább a válaszul bevezetett szankciók, amelyekkel különösen az európai energiaellátás került bajba. 2022 októberében, amikor Nagy-Britanniában az infláció 11 százalék körül tetőzött, és a kommentátorok által széles körben diagnosztizált lakossági megélhetési válságot realizálták, akkor gazdasági kérdések eltörpültek minden más kérdés mellett. A Labour egyes felmérések szerint 50 százalék fölött állt akkor.
Az Unherd szerint annak ellenére, hogy Nagy-Britanniában súlyos megélhetési válság van, a legtöbb ember, aki munkát akar, talál munkát. A közelmúltig a munkanélküliségi ráta történelmi mélyponton volt - 2022-ben 3,5 százalékot ért el, amire több mint 40 éve nem volt példa. Ez azonban kezd megváltozni. A munkanélküliség ez év áprilisa óta emelkedik, és a legújabb jelentések szerint az állástalansági ráta még tovább fog emelkedni.
Az elemzés rámutatott arra is, hogy a brit ingatlanpiac ismét az összeomlás jeleit mutatja. A magánlakásépítés augusztusi teljesítménye 7,1 százalékkal csökkent az év eleje óta, és 15,9 százalékkal a 2022. májusi csúcshoz képest. A munkaerőpiac már kezdi tükrözni ezt a tendenciát. Július és szeptember között az ingatlanszektorban az üres álláshelyek 29,6 százalékkal csökkentek az előző negyedévhez képest. Nagyon valószínű, hogy - ebben az évszázadban már másodszor - kipukkadt a nagy brit ingatlanbuborék. És akárcsak 2008-ban, most is magával rántja a gazdaság többi részét. Most már nagyon valószínű a mély recesszió.
Amint láttuk, a Konzervatív Párt már elvesztette hitelességét a gazdasággal kapcsolatban. Ha úgy mennek bele a választásokba, hogy a gazdaság recesszióban van és a munkanélküliségi ráta emelkedik, akkor gyakorlatilag ki fogják őket ütni. Amivel a toryk jelenleg szembesülnek, nagyjából a következő: Ha továbbra is tétlenül ülnek, abban reménykedve, hogy szerencséjük lesz, akkor könnyen nagyot tévedhetnek. Ha pedig a gazdaság súlyos recesszióba kerül, akkor a párt sokkal több mandátumot veszít, mint amennyit akkor veszítenének, ha ma választásokat írnának ki.
A másik oldalon természetesen a Munkáspárt áll. A közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy az emberek többsége hajlandó a Munkáspártra szavazni abban a reményben, hogy javítani tudnak a gazdasági helyzeten. A munkáspártiak által előterjesztett, különösen a bázisuk körében népszerű politikák mindegyike sok pénz elköltésével jár. Ez azt jelenti, hogy ha a Munkáspárt kezébe kerül a gyeplő, és nem sokkal később a gazdaság recesszióba zuhan, a párt támogatottsága el fog apadni. Amint a recesszió a kormányzati adóbevételekre is kihat, a Munkáspártot ugyanazok az ideges piacok fogják körülvenni, amelyek a Truss-kormányt is megbuktatták. Kénytelenek lesznek megszorításokat bevezetni, és a párt támogatottsága valószínűleg 12-18 hónapon belül összeomlik. A statisztikák nem hazudnak. Az elkövetkező hónapokban a recesszió nagyon valószínűnek, ha nem szinte biztosnak tűnik.