Radikális változásra szavazhat a baloldal által csődbe vitt Argentína!

Leon Romero mindent megtesz Javier Milei, argentin elnökjelöltért, akit a gazdaság fellendítését célzó radikális javaslatai miatt a hétvégi szavazás favoritjának tartanak a latin-amerikai országban. "Valami másra akarok szavazni" – mondta Romero, egy argentin pékséglánc 23 éves könyvelőasszisztense nemrég egy zsúfolt kampánygyűlésen. Amikor Mileinek a peso eltörlésére és a dollárral való felváltására vonatkozó terv részleteiről kérdezték, Romero elismerte, hogy nem tudja pontosan, hogyan működne ez – mennyit kapna a pesójáért, mikor váltanák át a fizetését, hogyan változnának az árak, vagy hogy biztonságos lesz-e pénzt tárolni a bankban.

Mindez komoly dilemma sok argentin számára, akik szívesen fogadják Milei ígéreteit a világ egykor egyik leggazdagabb nemzetének fellendítésére, de nem teljesen biztosak abban, hogy mindez hogyan fog megvalósulni. Milei szerint a dollár bevezetése arra kényszerítené a kormányt, hogy visszafogja a pazarló kiadásait, megszelídítse az inflációt, és mintegy 250 milliárd dollárnyi felhalmozott beruházást szabadítana fel. Érthető, hogy Dél-Amerika második legnagyobb gazdaságának ilyen kockázatos átalakítása hihetetlenül összetett vállalkozás lenne.

Az, hogy az argentinok komolyan fontolgatják nemzeti valutájuk eltörlését – ami olyan szélsőséges lépés, amellyel eddig csak kevés ország próbálkozott –, jól mutatja, hogy az infláció milyen pusztítást végzett világszerte a világjárványt követően. Ha a fejlett világ nagy részén az éves infláció 10 százalékra, vagy még magasabbra szökött fel, sokkolva a fiatalabb generációkat, akik még soha nem tapasztalták az árspirálokat, akkor az állandó válságtól sújtott Argentínában 130 százalék fölé szökött, és még azt a népet is megtörte, amely évtizedekig tartó válságok során alakította ki pénzügyi túlélési taktikáját.

A választók vasárnap Milei, egy liberális kongresszusi képviselő, aki megesküdött, hogy "felgyújtja" a központi bankot; Patricia Bullrich, egy vállalkozásbarát koalíció képviselője; és Sergio Massa hivatalban lévő baloldali gazdasági miniszter közül választhatnak. Bár Argentínában a közvélemény-kutatások köztudottan megbízhatatlanok, Milei az augusztusi előválasztásokat mintegy 30 százalékos támogatottsággal nyerte meg, versenytársai csak néhány százalékponttal maradtak le tőle. Ha senki sem éri el a vasárnapi győzelemhez szükséges küszöböt, a két első helyezett november 19-én egy második fordulóban mérkőzhet meg egymással.

Még ha nem is értik teljesen, Milei támogatói azt mondják, hogy a dollárosítás terve – amely az árfolyam befagyasztását, a tőkekontroll feloldását, a peso és a dollár egy ideig történő szabad áramlásának engedélyezését, valamint a központi banki adósságnak egy offshore alapba történő átutalását foglalja magában – a legjobb esély a gazdaság normalizálására. Úgy látják, hogy ezzel megfékezhető az áremelkedés spirálja, amely olyan gyorsan történik, hogy senki sem tudja biztosan, mennyibe kerülnek a dolgok.

(A képeken Javier Milei kampányzáró nagygyűlése látható)
Milei politikai ellenfelei szerint elképzelései túl messzire mennek. Bullrich egy sor ortodox reformot kínál, amelyek szerinte a gazdaságot anélkül fogják erősíteni, hogy szükség lenne a dollárosításra, míg Massa, a jelenlegi baloldali kormány tagja a helyzet stabilizálását ígéri, miközben megőrzi a kormány laza pénzügyi politikáját. Argentínában a szegények aránya mára meghaladta a 40 százalékot, ami négy év alatt 5 százalékpontos emelkedést jelent. A pénznyomtatással finanszírozott, évek óta tartó költségvetési hiány után a kormány és a bankrendszer iránti bizalom a mélyben van. A peso 2019 óta értékének több mint 92 százalékát veszítette el.

Mileit egyébként a baloldali sajtó érthető módon szélsőjobboldaliként próbálja beállítani, de ez a jelző természetesen nem igaz a politikusra. Az elnökjelölt élesen ellenez mindenféle szocialista gondolatot, és a kommunizmusról is nagyon rossz véleménye van, valamint a kulturális marxizmust is élesen támadja. Társadalmi kérdésekben is konzervatív nézeteket vall, de a gazdasági életben teljes mértékben liberálisnak számít. Jól látszik tehát, hogy a ráaggatott jelzők csupán arra jók, hogy a baloldal megpróbálja lejáratni. Bár a felmérések nagyon megbízhatatlanok Argentínában, de az jól látszik, hogy Mileinek jó esélye van arra, hogy elnyerje az elnöki posztot a súlyos válságban lévő országban.

Felelősségünk van nemcsak saját magunkért, hanem a magyar jövőért is.

Tegnap este, a Budavári Fidelitas meghívására a Budai Polgári Szalonban beszélgettünk a dúló háborúkról és a béke…

Ismét csintalankodott Kern, szabálysértési eljárás lett a vége!

Úgy látszik, továbbra sem hatják meg a KRESZ szabályai Kern Andrást, akit harmadjára is lefotóztak járókelők, ahogy sportautójával a…

Szeretem nagyon Bejrutot. Talán azért mert olyan sokat szenvedett 1975 és 1990 között. Palesztinok, drúzok, síiták, szunniták és keresztények lövedékei bontották le "Kelet Párizsát". A szoborcsoport a…

Hazaérkezett a KFOR 28. váltása

„Ez a félév bemutatta újra, hogy a katonák szolgálata állandó készenlétet, odafigyelést és csapatmunkát követel meg” – jelentette ki dr. Böröndi Gábor vezérezredes a…

Vegyük észre, hogy a Hamász nem “csak” egy terrorszervezet, ami gonosz dolgokat követ el.

Nem a Hamász ennél sokkal több, egy kulturális entitás, amely összegyűjti, rendszerezi (etikává gyúrja) és…

Állítsd be, hogy kiket követsz (országos politika, közélet, helyi erők és média)! Beállítom

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média