Kilencéves a Fidesz második kétharmada!

2014. április 6-án aratta történetének a második kétharmados győzelmét a Fidesz-KDNP pártszövetség. Ez volt az első példa arra, hogy az Orbán Viktor vezette párt képes volt zsinórban két választást megnyerni. Visszatekintve a kilenc évvel ezelőtt történtekre mára teljesen egyértelmű, hogy ekkor volt a legnagyobb esélye az ellenzéknek, hogy legyőzze a Fideszt. Akkor a jobboldali kormányzó pártok csupán a szavazatok 44 százalékát szerezték meg, míg az akkori ellenzéki pártok 56 százalékot kaptak. A centrális erőtér politikája azonban pont 2014-ben érvényesült a legerőteljesebben: a Gyurcsány vezette baloldali blokk és a Jobbik akkor még nem egyesítették az erejüket. Éppen ezért a Fidesz egy alacsonyabb támogatottsági szint mellett is képes volt újrázni. Kicsit hasonló volt a helyzet 1994-hez, amikor az MSZP a teljesen széttöredezett jobboldal súlyos hibái miatt tudott 33 százalékos eredményével abszolút többséget szerezni.

2014-ben azért is volt a legnagyobb esélye a sikerre a baloldalnak, mert a 2010-14-es időszak nem a gazdasági sikerekről, és a fizetések emelkedéséről, hanem a stabilizációról szólt. Abban a helyzetben az ellenzéknek lényegesen nagyobb volt a tere arra, hogy a demagógia eszközeivel megbuktassa a kormányt. 2010-14 között többször volt példa arra, hogy az MSZP támogatottsága szinte ugyanakkora volt, mint a Fideszé. A baloldal mégsem tudott nyerni. Ez pedig annak köszönhető, hogy a korábbi gazdasági csőd okozóit, Gyurcsányt és Bajnait nem elzavarták, hanem a listájuk élére tették. A teljes baloldali megújulás elmaradt, és ezt kihasználva a Fidesz képes volt a meglehetősen nehéz körülmények ellenére megnyerni a választást!

🟢Deák Dániel: Az emberiséget mindig is a konfliktusok mozgatták. Egy politikai közösséget csak úgy tud egyben tartani a politikus, egy vezető, ha megfogalmazza azt, hogy „kik vagyunk mi”, „mi az, ami…

Májusban végre láthatjátok a mozikban a Radics Béláról készült filmet. Budapesten is, vidéki nagyvárosokban is. Klacsán Gábor rendező ma sajtóreggelin beszélt a részletekről.

Jó, hogy lezárult ez a…

Állítsd be, hogy kiket követsz (országos politika, közélet, helyi erők és média)! Beállítom

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média