10 nagyon fontos pont az oktatás helyzetéről és a lehetséges megoldásokról!

Személyes megjegyzések a köznevelésről, pedagógusokról.

1. A köznevelés hatalmas rendszer, sokféle korosztállyal, intézménytípussal, földrajzi adottsággal, sokféle célfeladattal, programmal, 150 ezer pedagógussal… Óvatosak kell legyünk a hazai helyzettel kapcsolatos általános kijelentésekkel, szlogenekkel: bármire hozhatunk példát, és annak az ellenkezőjére is, bármit és az ellenkezőjét is könnyen bizonyítani lehet... Természetesen azért vannak általános szempontok is.
2. Sok száz, sőt, több ezer intézmény példamutató rendben és szakmaisággal működik, elkötelezett vezetőkkel, motivált nevelőtestülettel, elégedett gyerekekkel, tanulókkal, szülőkkel. A jelenlegi keretek között.
3. A kiválóan működő intézmények, az elkötelezett pedagógusok munkája nyomán kimagasló eredményeket produkálnak. Nemcsak a versenyeredmények, hanem a sok – személyes kibontakozást támogató – fejlesztési munka terén is, aminek az eredménye nem mérhető versenyeken.
4. A hazai közoktatást/köznevelést sok nehezítő hatás érte az eltelt 50 évben, amik nem tettek jót a szakmai munkának, és a pedagógusok helyzetét is rontották: politikai kontraszelekció, anyagi és erkölcsi megbecsülés hiánya, leépítések, iskolabezárások, adminisztratív terhek, szomorú pályaelhagyási hullámok, elmaradó szerkezeti átalakítások, szakmai célok halogatott reformja, politikai alapú hisztériakeltés stb.
5. A politikai szereplőknek le kellene mondaniuk a demagóg politikai haszonszerzés lehetőségeiről. Rosszat tesz, devalváló hatású, ha a maguk ügyeiben amúgy tehetetlen politikusok beállnak szakmai ügyek képviselői közé „egyetérteni”, „tiltakozni”, hirtelen „felháborodni”.
6. Vissza kell hozni a pedagógus munka szakmai komolyságát: ez a finanszírozáson, a fenntartókon és a pedagógusokon is múlik.
7. A köznevelés korszerűsítésének újra és újra neki kell állni, szakpolitikai közmegegyezéssel. A pedagógus kollégáknak ezzel párhuzamosan el kell fogadni a szakmai szempontok alapján indokolt változásokat.
8. Be kell látnunk, hogy a pedagógusok teljesítménye nem egyforma, és ezt valahogyan – az eddigieknél kézzelfoghatóbban – meg kell jeleníteni a rendszerben.
9. A bérek, különösen a kezdő bérek nagyon alacsonyak, ezen mielőbb javítani kell.
10. 1997-ben hagytam el a tanári pályát. Az „állami” fenntartású iskolában nettó 24 ezer forintot kaptam havonta. Ebben az évben született a harmadik gyerekem, nem volt semmiféle családi vagy más adókedvezmény. A kis Polski Fiatunkba havonta 12 ezerért kellett tankolni, csak a legszükségesebb ügyek érdekében. Néhány kolléga szomorkás tekintetét kaptam búcsúzóul és néhány szülő érzelemteli marasztaló kísérletét. Mérges voltam, hogy az örömteli, szakmai eredményeket és sikereket adó hivatásomat fel kellett adnom. De ez 1997-ben nem tűnt fel senkinek…

(Osztálykép részlete, képesítés nélküli pedagógus időszakomból, 1985.)

A magyarok érdeke az első: elértük, hogy az EU-ban ne alkalmazzák az ársapkát a vezetéken érkező kőolajra. Így hazánkban a kőolajellátás, azaz a benzin és a dízel továbbra is biztosítva van!

Megnyitottuk az ART MARKET Budapest 2022-t!

Büszkén mondhatjuk el: ezekben a napokban a világ mérvadó műgyűjtői, műértői és művészet-rajongói hazánkra figyelnek.

A Bálnában megnyílt az ART MARKET…

️baloldali tüntetők erőszakoskodnak a kossuth téren, fellökték a Hír TV tudósítóját
amikor a baloldali árnyékkormány hergel, hazudik és botrányt szít, akkor nem meglepő, ha a balos tüntetők…

️Sajnos a baloldali árnyékkormány hergelése miatt a baloldali tüntetők erőszakoskodni kezdtek, fellökték a Hír TV helyszíni tudósítóját:

Mivel letelt a 24 óra, így már ismerőseid is meg tudod hívni, hogy kövessenek. Érdemes ötvenesével küldeni. Egyszerre az ezret nekem nem engedte. Köszönöm!

Állítsd be, hogy kiket követsz (országos politika, közélet, helyi erők és média)! Beállítom

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média