Nagy titok volt a kommunizmus évtizedei alatt, hogy Magyarországon komoly ellenállás bontakozott ki a nácikkal szemben. A kommunisták kisajátították a „fasizmus elleni harc” toposzát. Pedig a Gömbös szobor felrobbantása inkább ártott, mint használt, miközben németellenes újságcikkek, röpcédulák születtek, a közigazgatásban akták elsüllyesztésével és persze az embermentéssel valódi, kockázatos, kemény harcot vívtak a magyarok a fasizmus ellen.
A stúdióban Velkovics Vilmos vendége Szekér Nóra történész, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának kutatója és Bartha Ákos történész a Történettudományi Intézet tudományos munkatársa. Farkasverem. A Hír FM történelemórája, minden vasárnap 10 órakor, ismétlés aznap este kilenckor.