Mit tanulhatunk a mirigyes bálványfától? Amikor szeretnék megfejteni egy társadalmi jelenséget, mindig a természetre hagyatkozom. Meghallgatom, amit föld anyánk "súg".

Mindig is érdekeltek a gyomok, a növények, amiket azért hívunk így, mert ott nőnek, ahol nekünk nem tetszik. Esztelen irtásukkal sosem tudtam azonosulni - „főműsoridőben” az én kertem is inkább hasonlít buja vadonhoz, mint tiszta udvar rendes házhoz.

A gyomoknak hívott növények zöme ugyanis hasznos, ám ha ezt nem tudjuk róluk, s nem tudunk mihez kezdeni velük, haragszunk rájuk. De mint minden ismeretlen, ez a dolog is szelidíthető: minél több ismeretünk van az első látásra nem kívánt növényekről, annál többel találjuk meg az együttélés, együttműködés kölcsönösen hasznos formáit. A gyomoknak gúnyoltak zöme ilyen: vagy ehető, és/vagy gyógyító, és/vagy a többi növény fejlődését valamilyen módon támogató. A veszélyt nem ezek a fajok jelentik.

Az ökoszisztémára vagy az ember élőhelyeire nézve valóban káros növények azok, amelyek kiérdemlik a gyom elnevezést.
Ezek gyakran importált dísznövények. Invazívak, agresszíven terjedők. Terjedésüket korlátozó természetes kórokozók és kártevők hiányában, megfelelő időjárási és talajviszonyok közepette gyorsan elszaporodnak. Veszélyt jelentenek a honos fajokra, a vadvilágra, a mezőgazdaságra. Túl gyorsan és túl nagyra nőhetnek, új kórokozók és kártevők gazdanövényeként okozhatnak károkat. Például az USA-ban a mirigyes bálványfa egy kivadult dísznövény. Lebomló levelei allelopatikus hatásúak, korlátozzák a közeli növények fejlődését, így félelmetes ellenséggé válik a honos növénypopuláció számára. Ráadsául kedvelt gazdanövénye a behurcolt pöttyös lámpáskabócának. Ez a kabócaféle, amelyet a szőlők megtizedelőjének ismernek, követi a mirigyes bálványfát Amerika keleti partján, és szörnyű pusztítást végez a szőlőültetvényeken.

A valódi gyomokkal való küzdelem örök kihívás a szakemberek és kiskertészek számára. Egy biztos: minden káreseményből csak tanul az ember, tapasztalati tőkét kovácsol.

Amikor kiköltöztünk vidékre, olyan volt a talaj a kertünkben, mint a beton. Mára tele van földigilisztákkal (az egészséges talajélet bizonyítékaival), és hasznos „gyomokkal”, vagy inkább: nem termesztett növényekkel, amikkel jól kijövünk. Nálunk is van pofátlan gyom. Első évben győzött. Ma már, ahogy első apró levélkéi kibukkanak a talaj felett, már fogom is a kisásóm.

Magyar kincs! Hungarikummá vált a székelység egyik csodája, a székelykapu.

A díjazásra a napokban megtartott IV. Hungarikum Díjátadó Gálán került sor a Veszprémi Petőfi Színházban.

Laurát hónapokig erőszakolta egy török illegális bevándorló Hollandiában, mire kiderült a bűncselekmény. Nem, nem halucinálsz. Laura egy tehén és egy holland állatkertben él.

Az intézmény vezetőjének…

👉 Ryszard Czarnecki konzervatív lengyel képviselő magyar nyelven szólalt fel Brüsszelben hazánk védelmében.

Ryszard Czarnecki konzervatív lengyel képviselő magyar nyelven…

️A MENTŐK IS KAPTAK CSOKIT HÚSVÉTRA
A szegedi rohamkocsi bajtársai éppen egy betegtől tértek vissza az autóhoz vasárnap, amikor arra lettek figyelmesek, hogy valaki egy nagy tábla csokoládét hagyott a…

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média