Mint Abaúj és Zemplén országgyűlési képviselője van szerencsém bejelenteni, hogy Miniszterelnök Úr kezdeményezésére, Novák Katalin Köztársasági Elnök Asszony, Benke István részére a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést adományozta és engem ért az a megtiszteltetés, hogy ezt számára, ma este átadhattam a Telkibányai Ipartörténeti Gyűjtemény Alapítvány által rendezett Szent Katalin-napi Szakestélyen.

Benke István életútja Hejőpapiból indult 1932. szeptember 27-én, a bányaművelő mérnöki oklevelét Sopronban kapta meg 1957-ben. A Hegyaljai Ásványbánya mádi központjában töltött három év után, 1960-ban az induló pálházai perlitbánya első vezetőjének nevezték ki. Tevékenységéhez fűződik a ma is virágzó hazai perlitipar megalapozása.

A budapesti székhelyű Bányászati Aknamélyítő Vállalat központjában, mint műszaki osztályvezető dolgozott. Legfontosabb feladata az akkor induló szénbányászati fejlesztések keretében folyó bányanyitások, aknamélyítések, feltáró vágatok kihajtása volt, amely során számos fejlesztést hajtott végre új technológiák bevezetésével, amiért „Kiváló Feltaláló” kitüntetést kapott.

A műszaki feladatok mellett mindig foglalkozott bányászattörténettel. Nagy szerepet vállalt a bányászat visszafejlesztése során az érc- és ásványbányászat ipartörténeti emlékeinek megmentésében, összegyűjtésében. A bányászattörténettel kapcsolatos könyveinek, kiadványainak, szakcikkeinek száma meghaladja a százat. Legfontosabb munkája „A Magyar Bányászat Évezredes Története” öt kötete, amely kiadványnak kezdeményezője, részben írója és főszerkesztője volt.

Egyik alapítója volt 1970-ben a Telkibányai Múzeumnak. A bányászati kiállítás nagyobb része az ő gyűjtésének eredménye. Közel 20 évig volt vezetője, kezelője, fejlesztője a múzeumnak, amely ebben az időben érte el a legnagyobb fejlődését és a látogatók száma elérte az évi 16 ezret.

A korábban felkutatott és dokumentált ércőrlő malomkövekből és mozsarakból a Múzeum udvarán kialakította a Kárpát-medence egyetlen malomkő parkját, amely 8 évszázad ércelőkészítési technológiáját mutatja be.

Mindezek alapján, Novák Katalin, Magyarország Köztársasági Elnöke, BENKE ISTVÁN nyugalmazott bányamérnök, a Telkibányai Ipartörténeti Gyűjtemény társalapítója részére, a magyar ásványbányászat kutatása és ipartörténeti emlékeinek megmentése érdekélben végzett odaadó és önzetlen tevékenysége elismeréseként, a MAGYAR ARANY ÉRDEMKERESZT kitüntetést adományozza.

️Magyar oktatás és köznevelés kategóriában megyei príma-díjban részesült Virág Tiborné, a Bajai III. Béla Gimnázium matematika-kémia szakos tanára!👏
Szívből gratulálok az elismeréshez!

️ 🤝 Fontos, hogy a hasonlóan gondolkodó, szuverenista, családbarát, konzervatív erők tudjanak egymásról és kapcsolatban álljanak egymással, hiszen egységesen erősebben lehet fellépni a zsidó-…

Bárki bármit mond is idén, azaz 2022-ben már szinte biztos, hogy a keresetek minden mutatója (nemcsak az átlag) nagyobb mértékben emelkedik, mint az infláció, tehát az elemzők korábbi várakozásait…

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média