Januárban indul a konyhai zöld- és élelmiszerhulladékok házhoz menő gyűjtése.
Hol?
Budapest, Miskolc, Debrecen, Székesfehérvár, Szolnok, Kecskemét, Cegléd, Zalaegerszeg, Békéscsaba, Nagykanizsa,…
🤝🇹🇷A Magyar-Török Kulturális Évad gyönyörű érmesorozata: "Törökország építő magyarok".
Dr. Hoppál Péter kormánybiztos felkérésére a Magyar Nemzeti Múzeum éremsorozatot bocsátott ki a 2024-es Magyar-török kulturális évad tiszteletére. Az érmeket Gábor Benő Pogány szobrászművésszel terveztettem meg, s a Szabó Tamás ötvös által vezetett szegedi ÉremVerde Kft-ben készültek. Az ezüst, ezüstözött bronz és bronz érmeket az évadnyitó ünnepségen vehették át a vendégek. Az öt érem certifikációját egy kis kétnyelvű kiadvánnyá bővítettem. Ebből idézek:
Törökország-építő magyarok
A Magyar Nemzeti Múzeum éremsorozata a 2024-es Magyar-török kulturális évad tiszteletére
Magyarország és Törökország sok évszázados kapcsolatában felemelő és szomorúságra okot adó időszakok is voltak. Történelmünk egyik legnehezebb időszakaként tartjuk számon azt a 150 évet, amíg a hazánk egy részét oszmán megszállás sújtotta, ám sok olyan momentuma is van mindkét ország históriájának, amelyek stabil alapjai a két nemzet napjainkban megtapasztalható barátságának, gazdasági együttműködésének, valamint szoros politikai szövetségének.
Azt Magyarországon is sokan tudják, hogy a Habsburg időkben hány magyar hősnek adott menedéket Törökország; csak a legismertebbet emelem ki, a Rodostóban otthonra lelő nagy fejedelmünket, II. Rákóczi Ferencet. Azt viszont kevesen tartják számon, hogy hány kiváló magyar tudós és művész járult hozzá Törökország fejlődéséhez, szellemi és anyagi gyarapodásához, s ezáltal a két nemzet barátságához. A 2024-es Magyar-török kulturális évadban róluk, a Törökország-építő magyarokról rendez Isztambulban kamarakiállítást a Magyar Nemzeti Múzeum. A tárlaton bemutatandó kiváló magyarok közül öt kimagasló teljesítményt nyújtó személyről saját éremsorozatot is kibocsájt intézményünk, ezzel is hozzájárulva a 2023 végén megrendezendő évadnyitó ünnepség sikeréhez. Mindezt annak reményében tesszük, hogy a két nemzetnek a kölcsönös tiszteletre épülő barátsága és szövetsége tartós és sikeres lesz.
L. Simon László
A Pogány Gábor Benő által tervezett éremsorozaton megjelenő Törökország-építő magyarok:
Vámbéry Ármin (1832–1913)
A magyar keletkutatás egyik kiemelkedő alakja Vámbéry Ármin, akinek jelentős szerepe volt a pántörök mozgalmak kialakulásában. 1857-től néhány évet Isztambulban töltött, ezalatt megismerkedett az török-iszlám kultúrával. 1861-ben az akkor még teljesen ismeretlen Közép-Ázsia felé vette az útját. Az utolsó olyan európai utazó volt, aki a közép-ázsiai kánságokat még eredeti állapotukban látta. A számára világhírnevet hozó utazás a nyelvészeti mellett fontos néprajzi és földrajzi felfedezésekre is alkalmat adott. Vámbéry ezt követően rendszerezte a közép-ázsiai török nyelveket, illetőleg lefektette a magyar turkológiai oktatás alapjait.
Széchenyi Ödön (1839–1922)
Széchenyi Ödön londoni tartózkodása során sajátította el a tűzoltó-szakmát. Abdulaziz szultán 1874-ben a modern török tűzoltóság megalapítása céljából hívta meg Isztambulba, ahol Széchenyi a Takszim téri laktanyában rendezte be főhadiszállását. Közel másfél évtized alatt a négy szárazföldi század mellé egy ötödik, tengerit is sikerült felállítania. 1883-ban altábornaggyá nevezték ki, emellett számos magas oszmán kitüntetést kapott, így az Oszmánije rend 1. osztályát vagy a Medzsidije rend nagyszalagját. 1922. március 24-én halt meg Isztambulban, majd a Feriköji katolikus temetőben lelt végső nyugalmat.
Bartók Béla (1881–1945)
Bartók Béla nem csak kiváló zeneszerző volt, hanem a magyar népzene gyökereit is kutatta. 1936 novemberében pár hetet Törökországban töltött, s házigazdái, elsődlegesen AdnanSaygun zeneszerző segítségével a dél-anatóliai Osmaniyeben és a környékén török népzenét gyűjtött. Bartók Béla életútjára és művészetére, valamint a török zenei életben betöltött szerepére emlékezve 2010-ben nyitott meg az Osmaniyei Művelődési Központ (CebeliBereket Kültür Merkezi) Bartók-emlékkiállítása, azonban a 2023-as földrengés során megsérült. Az épület helyreállítása 2023-ban megvalósult a Hungary Helps program keretében.
Réthly Antal (1879–1975)
Réthly Antal meteorológus és földrajztudós 1925-1927 között a török kormány megbízásából létrehozta az ország első Meteorológiai Intézetét (Rasadat-ı Cevviye), amely 1936-tól Meteorológiai Főigazgatóság (Meteoroloji Genel Müdürlüğü) néven működik. Az időjárás-előjelzés kezdetben csak Isztambulra és Trákiára terjedt ki. 1926-ban Ankarában elkészült a Tittes György tervezte mérőállomás. Ennek műszaki háttere nagyrészt Magyarországról származott. Réthlynek meghatározó szerepe volt, hogy a Török Rádió 1927 szeptemberében megkezdte az időjárás-jelentések sugárzását, valamint hozzá fűződik a török földrengés-előrejelzés megteremtése is.
Ormos Imre (1903–1979)
Ormos Imre 1926-ban megszerzett kertészeti diplomája után két évet dolgozott Törökországban, ahol maga Musztafa Kemál Atatürk is felfigyelt munkáira, amelynek következtében megbízta az ankarai utcák és parkok tervezésével, valamint dolgozott a Cankayai Elnöki Rezidenciában is.
Januárban indul a konyhai zöld- és élelmiszerhulladékok házhoz menő gyűjtése.
Hol?
Budapest, Miskolc, Debrecen, Székesfehérvár, Szolnok, Kecskemét, Cegléd, Zalaegerszeg, Békéscsaba, Nagykanizsa,…
☝ Mi nem asszisztálunk Brüsszel öngyilkos politikájához. A jövő évi választások esélyt adnak a változásra!
A megkeseredettek pár napja azt írták, hogy “kipukkadt a Szoboszlai-lufi”.
Tegnap este láttam.
Jól kipukkadt!
Szoboszlai Dominik a legnagyobb király!
Megkérném a sátánista dollárbalosokat, akik azt se tudják, mit jelent az áldás, hogy vallási kérdésekben inkább kussoljanak! Köszi
2024 jóval reményteljesebb évnek látszik most, mint amilyen 2023 volt.
Elszámolási vita miatt szűnhet meg a Budapest-bérlet
Szerződést bont a fővárossal a MÁV és Volán, mert Karácsonyék nem fizetnek!
Napkelte…
Hatalmas Szoboszlai-gól az Anfielden! ️👏