Az ókori Savariában, a mai Szombathelyen született Szent Márton a legenda szerint a püspökké választás elől elrejtőzött egy libaólban, nehogy megtalálják. A libák viszont olyan hangosan gágogtak, hogy végül nem menekülhetett a püspöki tisztségtől.
Kultusza bizonyára már a honfoglalás előtt is virágzott Pannóniában. Tiszteletét Szent István is felkarolta: zászlaira a hadverő Márton képét festette. Szent Márton Szűz Mária után az ország patrónusa (patronus regni) lett.
Márton napi hagyományok: A gazdasági év zárása volt ekkor, a munkaszerződések lejártának napja. A mesterek vacsorát adtak legényeiknek, a gazdák a pásztoroknak. Az advent előtti utolsó ünnepi étkezés a Márton-napi lúd evése volt.
Védőszentjüknek tekintik a katonák, lovasok, csendőrök, koldusok, libanevelők, borkereskedők, bőröndösök, bőrgyártók, kádárok, kefekötők, kesztyűsök, molnárok, papi szabók, szállodások, tímárok, ügynökök; oltalmát kérik gyermekbajok, orbánc, gennyes betegségek idején.

Háziorvosi ügyelet

A közhiedelemmel ellentétben NEM szünt meg az ügyelet. Mikor és mire használjuk? Ehhez egy kis segítség.
Ügyelet központ: 1830 telefonszám

#vekkerur

Önmagában is nagy siker, hogy több mint 40 európai ország vezetője Budapestre látogatott a múlt héten. De ami igazán fontos: a versenyképesség javítását célzó Budapesti Nyilatkozat elfogadásával a…

A kiherélt, baloldali kulturális elittől (nemzetközi SZDSZ) és annak hűséges szolgájától, a fősodratú globális médiától rettegő, a baloldallal kollaboráló Néppárt vezetője azért gyűlöli Magyarországot…

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média