️𝗛𝗮 𝗲𝘇𝗲𝗸𝗿𝗲 𝗮 𝘁𝗲𝗰𝗵𝗻𝗼𝗹𝗼́𝗴𝗶𝗮𝗶 𝗸𝗶𝘁𝗼̈𝗿𝗲́𝘀𝗶 𝗽𝗼𝗻𝘁𝗼𝗸𝗿𝗮 𝗳𝗼́𝗸𝘂𝘀𝘇𝗮́𝗹𝘂𝗻𝗸, 𝗲́𝘃𝗶 𝟰,𝟯 𝘀𝘇𝗮́𝘇𝗮𝗹𝗲́𝗸𝗸𝗮𝗹 𝗶𝘀 𝗻𝗼̈𝘃𝗲𝗹𝗵𝗲𝘁𝗷𝘂̈𝗸 𝗠𝗮𝗴𝘆𝗮𝗿𝗼𝗿𝘀𝘇𝗮́𝗴𝗼𝗻 𝗮 𝗚𝗗𝗣 𝗻𝗼̈𝘃𝗲𝗸𝗲𝗱𝗲́𝘀𝗲́𝘁!
✍️ Elmondom négy percben, miért és hogyan.

2022 nyarán Dél-Koreában jártam, hogy megértsem, minek köszönheti Dél-Korea, hogy három évtized alatt a közepes jövedelmű országok csapdájából kitörve technológiai óriássá nőtte ki magát. Több mint egy tucat egyetem-, kutatóközpont- és vállalat-látogatásból kezdtek összeállni a mozaikok. Végül az egyik nagy koreai multi vagyonát kezelő cég vezetője, aki több mint 100 milliárd dollárnyi, vagyis majdnem egy magyarországnyi GDP-t kezel, adta a legplasztikusabb választ.

️Elmondása szerint a ’90-es évek az analóg világból a digitálisra való átállásról szólt. A térségükben (és szerintük az egész világon) úgy az analóg iparban, mint a digitális fejlesztésekben a japánok álltak a legjobban. Az átállást viszont nehezítette, hogy a japánoknak jelentős veszítenivalójuk volt, hiszen a magas jövedelmet biztosító analóg ipar helyére kellett volna felhúzni a digitális világot.

A koreaiak kapva kaptak a lehetőségen és japán technológiát licenszelve alkatrész-beszállítóból digitális fogyasztói márkák gyártóivá váltak. Az a Samsung, amely hetven éve még fűszernövényekkel kereskedett, harminc éve már mobiltelefonokat gyártott és mind feljebb lépve az értékláncban, mára a világ legnagyobb piaci részesedéssel rendelkező okostelefon-gyártójává vált. Csak a tavalyi évi nyeresége a magyar GDP ötöde volt. Vagyis annyi pénzt „söpört be” a világból, amennyiért mi itt Magyarországon 4,7 millióan két és fél hónapot dolgozunk.

🤝 Elismerésemet fejeztem ki vendéglátómnak, és egyben arra kértem, hogy ha már ennyire jól olvassák a megatrendeket, árulja el a jelen növekedésének titkát. Mire azt válaszolta, hogy ma a világ élvonalába kerülés titka nem ágazat, hanem technológia specifikus. Vagyis az fogja megnyerni a 2020-as és a 2030-as évtizedet, aki az élvonalbeli technológiák használatával gyorsabban tud dönteni és pontosabb döntéseket tud hozni, és ezen döntések mentén gyorsabban és pontosabban tud gyártani. Természetesen elengedhetetlen, hogy a szuverenitásunk szempontjából fontos ágazatokat megerősítsük, de az ágazati versenyben is az fog nyerni, aki az élvonalbeli technológiákat a legjobban alkalmazza.

A Makronóm Intézet éppen ezért megvizsgálta, hogy mely élvonalbeli technológiák határozzák meg az előttünk álló évtizedeket, és ez alapján 43 technológiai és alkalmazási területet azonosított. Három szempont alapján pedig kiválasztotta azt a hat plusz nyolc technológiai területet, amelyre Magyarországnak fókuszálnia érdemes. A három szempont pedig a következő:
Mekkora az adott technológia piacának a mérete;
Milyenek a hazai adottságok a humán erőforrás, a működő vállalatok és a KFI-hálózat kapcsán;
Mekkora a terület energiaáraktól, importtól és ellátási lánctól való függetlensége.

𝘼 𝙈𝙖𝙠𝙧𝙤𝙫𝙚𝙧𝙯𝙪𝙢 𝙚𝙡𝙣𝙚𝙫𝙚𝙯𝙚́𝙨𝙪̋ 𝙠𝙤𝙣𝙛𝙚𝙧𝙚𝙣𝙘𝙞𝙖́𝙣 𝙣𝙤𝙫𝙚𝙢𝙗𝙚𝙧 𝟮𝟬-𝙖́𝙣, 𝙝𝙚́𝙩𝙛𝙤̋𝙣 𝙗𝙚𝙢𝙪𝙩𝙖𝙩𝙠𝙤𝙯𝙞𝙠 𝙈𝙖𝙜𝙮𝙖𝙧𝙤𝙧𝙨𝙯𝙖́𝙜 𝙞𝙥𝙖𝙧𝙨𝙩𝙧𝙖𝙩𝙚́𝙜𝙞𝙖́𝙟𝙖, 𝙞𝙣𝙣𝙤𝙫𝙖́𝙘𝙞𝙤́𝙨 𝙨𝙩𝙧𝙖𝙩𝙚́𝙜𝙞𝙖́𝙟𝙖 𝙚́𝙨 𝙚𝙯𝙯𝙚𝙡 𝙤̈𝙨𝙨𝙯𝙝𝙖𝙣𝙜𝙗𝙖𝙣 𝙡𝙚𝙝𝙚𝙩𝙨𝙚́𝙜𝙚𝙨 𝙩𝙚𝙘𝙝𝙣𝙤𝙡𝙤́𝙜𝙞𝙖𝙞 𝙠𝙞𝙩𝙤̈𝙧𝙚́𝙨𝙞 𝙥𝙤𝙣𝙩𝙟𝙖𝙞.

Azért leszek ott a konferencián, mert itt ér össze az iparstratégia és az innovációs stratégia, vagyis a fejlesztéspolitika alfája és omegája.
️ A Gazdaságfejlesztési Minisztérium államtitkárai ismertetik a gazdaságstratégia és az iparstratégia irányait, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért és innovációért felelős államtitkára az innovációs stratégiát, míg a gazdasági szereplők és az elemzői, tanácsadói szféra mindezt kontextusba helyezi. Igazán érdekesnek ígérkezik egyben látni a big picturet.

Hajrá, magyar vállalkozók!
Hajrá, magyarországi vállalkozások!

Képzeld el, hogy van egy társasház. A társasházakban lakógyűléseket tartanak, ahogy azt szokták, az ott lakók döntenek a közös ügyekről. Mit, hogyan, mennyiért, ésatöbbi. Tudjuk, ismerjük.

S most…

Lovagkereszt Alfons Dintnernek, az Audi Hungaria Zrt. igazgatósági elnökének.

Az autóipari vállalat nemcsak fontos szerepet töltött be abban, hogy az utóbbi évek válságaiból rendre megerősödve…

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média