𝗠𝗶𝗻𝗱𝗶𝗴 𝗮 𝘃𝗲́𝗴𝗲́𝗻 𝘃𝗮𝗻 𝘃𝗲́𝗴𝗲

A magyar beruházási ráta a válság alatt is a 27-28 százalékos rekordsávban mozgott. A válság két évében 40 százalékkal több beruházást valósítottak meg a cégek Magyarországon, mint visegrádi vetélytársainknál, sőt a lengyelekhez képest nálunk 60 százalékkal több beruházás valósult meg 2021-ben. A különbség még sose volt ekkora. A jelen beruházása pedig a jövő növekedése.

A beruházások hatása nem jelenik meg azonnal a növekedésben, hiszen a megvásárolt gépeket üzembe kell helyezni, a megrendeléseket „be kell húzni”, le kell gyártani és értékesíteni kell, miközben a beruházásoknak jelentős az import-vonzata, ami makrogazdasági szinten a növekedést a jelenben csökkenti. A beruházások során ugyanis gépeket, berendezéseket, technológiát és alapanyagokat vásárolnak a cégek, és bár van néhány sikeres célgép gyártó vállalkozás Magyarországon, amelyek robotokat gyártanak még a világ legautomatizáltabb gazdaságába, Dél-Koreába is, de összességében több gépet importálunk ilyen magas beruházási szint mellett, mint amennyit exportálunk és a alapanyagok jelentős részét is külföldről vesszük, hiszen nem vagyunk nyersanyag-nagyhatalom.

️ Nem csak a makroszámok szintjén, de az országot járva és a cégeket látogatva is látszik a beruházás-ösztönző és munkaalapú válságkezelés eredménye. Egyre-másra mutatják be a vállalkozók a beruházásaikat. Elmondásuk szerint, ha most állnának neki tervezni, akkor az eszközök 30-40 százalékkal többe kerülnének a megnövekedett világpiaci alapanyagárak és szállítási költségek miatt, és 6-8 hónap helyett 12-18 hónapos határidővel szállítanának a gépgyártók. Márpedig a többletkereslet a világgazdaság újraindulásával hirtelen jelentkezett és az nyert, aki talpon maradt, sőt a válság alatt „gyúrt”, erősített, bővített.

️ Ezért adtunk két feltétellel pénzt a vállalkozásoknak már a válság legelejétől: ha megtartják munkavállalóikat, és ha nem halasztják el a beruházásaikat. Mindemellett folytattuk a versenyképességet és ezen keresztül a gazdasági növekedést hosszú távon meghatározó tudástermelő rendszereink átalakítását és megszilárdítását.

Átalakítottuk a szakképzést és a felnőttképzést: mindkét tudástermelő rendszerünket közelebb vittük a vállalkozásokhoz, hogy igényeiknek megfelelő képzések valósulhassanak meg. A magyar gazdaság újraindításával egy időben elindított új felnőttképzési rendszerben arra képezhetik a cégek a munkavállalóikat, amire csak akarják és kaphatnak hozzá munkavállalónként akár félmillió forintot is. (Mi adatalapon tudjuk mérni a támogatások hasznosulását.) A szakképzésben 2021 szeptemberétől a vállalkozások a náluk dolgozó és tanuló diákok után havi 200-250 ezer forintot kapnak, ami fedezi a diákok bérét és a taníttatásuk költségét. A Tanítsunk Magyarországért programmal elérjük a távoli kistelepülésen élő általános iskolásokat is és ezzel közel került az a célunk, hogy 2030-ra minden most általános iskolás rendelkezzen legalább szakmával és a képességeinek megfelelően boldoguljon.

A válság alatt közel megdupláztuk a kutatás-fejlesztési és innovációs alap forrásait és sikeres nemzetközi példák mentén végrehajtottuk az innovációs és az egyetemi rendszereink modellváltását, hogy közelebb vigyük őket a gazdaság szereplőihez. Hosszú előkészítés után az elmúlt 650 év legnagyobb egyetemfejlesztése vette kezdetét Magyarországon 2021 augusztusában. A válság alatt egyik évről a másikra közel megdupláztuk egyetemeink működési költségvetését és 2700 milliárd forintos fejlesztésbe kezdtünk. (Csak érzékeltetésképpen: minden idők legnagyobb zöldmezős beruházása, az SK Innovations 681 milliárd forintból valósul meg.)

Jelen pillanatban azt mondhatjuk el csupán, hogy a válságkezelés rövid távon eredményes volt, mert a munkához való viszonyunkat megőriztük, hiszen soha ennyien, 4,7 millióan, nem dolgoztak Magyarországon az elmúlt 30 évben, mint most, és a magyar gazdaság teljesítménye fél évvel korábban elérte a válság előtti szintjét, mint a világgazdaság egésze. Vagyis a teljes világgal szemben fél éves előnyre tettünk szert.
Méghozzá úgy, hogy a beruházások kapacitásbővítő és a tudástermelő rendszereink termelékenység növelő hatása egyelőre mérsékelten érződik. Úgyhogy messze még a célegyenes.

Ma van a magyar parasport napja. 🙏
A nemzeti kormány támogatásának köszönhetően mára közel 20 ezer fogyatékossággal élő sportoló több mint 100 versenyszámban mérheti össze tudását.

Electrolux után Ericsson

A cég immár a hatodik generációs (6G) mobil távközlési rendszer kifejlesztésén dolgozik.

A svéd vállalat nagyon komoly mérnöki csapattal dolgozik Magyarországon, az ország…

Márki-Zay már nemcsak ostobának nevezi a vidéki embereket, hanem ordibál is velük.
Tudja fokozni a kapitány…

40 nap

Zűrzavar helyett rend, megszorítás helyett lehetőség, a “merjünk kicsik lenni” politikája helyett erős és bátor Magyarország.

️ Ez az elmúlt tizenkét év mérlege.

40 nap múlva arról döntünk,…

🟢Deák Dániel, a XXI.Század Intézet vezető elemzője a Hír TV Vezércikk című műsorában!

️Az adásban szó lesz többek között Márki-Zay Péter állításáról, miszerint Orbán Viktor fél tőle, az ellenzéki…

Hogy lesz így gáz? Olaf Scholznémet kancellár bejelentette, hogy Németország az orosz-ukrán események miatt felfüggeszti az Északi Áramlat 2 engedélyeztetését. A szibériai gázmezőket a nyugat-európai…

Megkezdődik a Nádas-tó újjáélesztése Budakeszin!
A munka a tómeder megtisztításával, és az őshonos fajok életterének visszaállításával kezdődik.
A Nádas-tó revitalizációját a kormány 6.3 millió Ft-tal…

Állítsd be, hogy kiket követsz (országos politika, közélet, helyi erők és média)! Beállítom

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média