A véleménycikk arról ismert széles körben, hogy a szerző véleményét tükrözi. Ha lemond a rovatvezető, akkor az azt jelenti, hogy az eddigi véleménycikkek mind, mind egyedül az ő véleményét tükrözték,…
Mi változik 2025-ben?
Pár nap múlva kezdődik az új év, és ha már így van, érdemes összeszedni, hogy melyek is a legfontosabb életbe lépő intézkedések. Ezek lesznek a kiemelt lépések, szigorúan a teljesség igénye nélkül:
9 százalékkal, 290 800 forintra nő a minimálbér, a garantált bérminimum pedig 348 800 forintra, ami 7 százalékos emelésnek felel meg. Ez már a hároméves bérmegállapodás része.
Folytatódnak az ágazati béremelések is. A tanárok az idei átlagosan 32 százalékos emelés után januártól újabb 21 százalékos emelést kapnak, ezzel az átlagbérük bruttó 844 ezer forintra emelkedik. A szakképzésben dolgozók bére is átlagosan 21 százalékkal emelkedik.
Nő a bírósági dolgozók illetménye is, ez is egy hároméves emelési program része. A következő három évben a bírák jövedelme 48 százalékkal, a bírósági titkároké és fogalmazóké átlagosan 82 százalékkal, más bírósági alkalmazottaké pedig 100 százalékkal emelkedik.
A vízügyi dolgozók januártól átlagosan 30 százalékos emelést kapnak.
Munkáshitel néven új hitelprogram indul a dolgozó fiataloknak. 17 és 25 év között lehet igényelni január 1-től. Legfeljebb 4 millió forintnyi kedvezményes hitelt lehet majd felvenni 10 éves futamidőre.
Bővülnek a lakhatási támogatások is. A munkáltatók jelentős adókedvezményt kapnak ahhoz, hogy lakhatási támogatást nyújtsanak 35 év alatti dolgozóiknak, legfeljebb havi 150 ezer forint értékben. Ezt lakbérre és hiteltörlesztésre lehet fordítani.
Elindul a Vidéki Otthonfelújítási Program is. Ezt 5 ezer fő alatti településeken élő gyermekes családok vehetik igénybe. A támogatás egy 3 millió forintos vissza nem térítendő támogatásból és egy 6 milliós kedvezményes kölcsönből áll.
Vannak más intézkedések, amelyek sokaknak jelenthetnek segítséget.
A SZÉP-kártyán lévő összeg 50 százalékát januártól lakásfelújításra is lehet fordítani.
35 évre emelkedik a korhatár a babaváró hitel igénylésénél.
Jelentős program indul a kisvállalkozások támogatására februárban. A tőkeprogram Demján Sándorról kapta a nevét, és az a célja, hogy ösztönözze a kisvállalkozások beruházásait és javítsa tőkeellátottságukat és hitelképességüket. Bővül majd azon mikrovállalkozások köre is, amelyek olcsóbban juthatnak áramhoz. Külön támogatási program indul annak érdekében, hogy minden vállalkozásnak legyen saját honlapja.
Ezekkel a döntésekkel indul az új év, s ha 2025 végre a béke éve lesz, továbbiak jöhetnek.