Nem lesz elég távvezeték a megújuló energia célok teljesítéséhez.

„2026/27-ig teljesen le vagyunk kötve” – nyilatkozta Massimo Battaini a világ egyik legnagyobb nagyfeszültségű távvezetékgyártó vállalatának, a Prysmannak vezérigazgatója a Financial Timesnak.

👉 A klímavédelmi és orosz függetlenedési törekvések miatt csúcsra járatott megújuló (elsősorban tengeri szélerőművi) beruházások egyre több hálózatfejlesztést igényelnek.
👉 A nagyfeszültségű (különösen tengeri) távvezetékek gyártása és fektetése nyersanyagigényes, speciális szakértelmet igénylő feladat, ezért a piac koncentráltan működik: a globális kínálat 75 százalékát mindössze három vállalat biztosítja.
👉 A 2015 és 2020 közötti, évi 3 milliárd dolláros világszintű új megrendelésállomány 2022-re 11 milliárd dollárra nőtt és idén jó eséllyel el fogja érni a 20 milliárd dollárt.
👉 A növekvő igény eddig csak a költségeket (és a gyártók bevételeit) emelte, de mostanra ellátáshiánnyal is fenyeget.
Sokatmondó, hogy a vezetékek beszerzésének késedelme miatt, a világ egyik legnagyobb beruházásának – az Angliát Németországgal összekötő NeuConnectnek – tervezett átadása eddig négy év csúszásban van, pedig még csak egy hónapja indult el a projekt megvalósítása.

👉 Brüsszel elsősorban a megújulókra alapozza az EU függetlenedési és dekarbonizációs törekvéseit, ezért egyre ambiciózusabb kapacitáscélokat szorgalmaz.
A kialakult helyzet azonban jól mutatja, hogy – a tényleges megvalósíthatóság oldaláról – a jelenlegi célok sincsenek kellően alaposan átgondolva.

️Kevés olyan változékony, ellentmondásos, és persze álszent politikai jelenség volt az elmúlt nyolc évben, mint a hazai, kívülről irányított baloldal véleménye a migrációról.

Bejárta a tagadástól az…

Állítsd be, hogy kiket követsz (országos politika, közélet, helyi erők és média)! Beállítom

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média