️ Ábrahám Róbertet 2 vs 1 felállásban hívták vitázni az ATV-be. Ő így is bevállalta, de végül a csatorna lemondta. Nem ettől vesztette el Egri Viktor műsorvezető a szimpátiánkat - de semmiképp sem…
Az Európai Parlament tegnap kemény hangú állásfoglalást fogadott el a háborúval kapcsolatban. Ennek katonai és pénzügyi vonatkozásai is megdöbbentőek.
A szöveg azt bizonyítja, hogy ha Manfred Weberéken múlna, Európa már részese lenne a háborúnak. A dokumentum azt is mutatja, hogy is néz ki a konkrétumokban az a baloldali-néppárti megállapodás, amelyet pár napja írtak alá a parlamenti ciklus egészére.
Nézzük akkor a részleteket:
A határozat minden tagállamot arra kötelezne, hogy az eddigi támogatáson túl a GDP 0,25 százalékát biztosítsa Ukrajna katonai támogatására. Ez Magyarország esetében 200 milliárd forintos kötelezettséget jelentene.
A határozat arra is kitér, hogy milyen fegyvereket kellene küldeni: nagy hatótávolságú rakétákat, így Taurus rakétákat, Patriots rendszereket, repülőket, lőszereket. Emellett azt is el akarják érni, hogy az európai űrkommunikációs képességeket tegyék hozzáférhetővé Ukrajna számára.
A határozat tovább bővítené a szankciókat, kiterjesztené azt az orosz gázra és az uránra is. Ez hazánk esetében a többi forrásnál olcsóbb orosz gázimport leállítását jelentené, és ellehetetlenítené a Paksi Atomerőmű jelenlegi működését. Az következmény drasztikus energiaár-emelkedés lenne.
A határozat külön foglalkozik Magyarországgal. Arra szólítja fel a többi tagállamot, hogy aktívan gyakoroljanak nyomást Magyarországra, hogy az ne akadályozza a háborús politika végrehajtását. Azt nehezményezik, hogy Magyarország miatt nem lehet használni a teljesen álságos módon Békekeretnek nevezett költségvetési forrást, ami valójában egy háborús kassza.
Azt is akarják, hogy egy mostani 35 milliárd eurós támogatás után az Európai Bizottság dolgozzon ki egy hosszú távú programot Ukrajna finanszírozására a 2027 utáni költségvetési időszakra is. (Eközben mi továbbra sem kapjuk meg a szerződés szerint járó pénzeket.)
Mindent elmond az Európai Parlament hozzáállásáról pár további mondat: a határozat a háború új szakaszáról beszél, amelyben a nukleáris fenyegetettségnek sem kellene visszatartani a tagállamokat attól, hogy támogassák a háborút politikai, pénzügyi és katonai értelemben.
Úgy látszik, teljesen elgurult a felelősség gyógyszere, és teljesen elfelejtették, milyen tragédiákat hozott Európának a 20. század, és annak világégései. Annak ellenére akarják folytatni a Biden-adminisztráció háborús politikáját, hogy a Demokraták a választáson vereséget szenvedtek.
Ezt a határozatot a baloldal is támogatta, de Magyar Péter brüsszeli pártja hozta tető alá. Manfred Weber jelenleg a háborús politika motorja az Európai Parlamentben. Amikor a Tisza Párt delegációvezetője arról beszél, hogy nekik kötelességük igazodni az Európai Néppárt politikájához, az azt jelenti, hogy ők is támogatják ezt a politikát.
A Fidesz természetesen a határozat ellen szavazott. Továbbra is a béke hangja akarunk lenni a háborús zajban.