A tiszásoknak is olvasnivaló.
Nem foglalkozom belpolitikával, és nem szoktam miniszteri interjúkat megosztani. Az EU pénzek kérdése persze nyilvánvalóan belpolitikai ügy is, és Bóka János meg egy miniszter (egyébként nem ismerem személyesen). De ez az interjú annyira jó, hogy kivételt teszek, tudom ajánlani.
Ugyanis azt a súlyos problémát is érinti, amit magam is látok, és irtózatosan veszélyesnek érzek az EU jövője szempontjából: azt, hogy az EU központi szervei egy adott politikai ideológia iránt köteleződnek el.
Az is nagyon súlyos dolog, hogy az EP rúg fel szabályokat - mégis mi lenne Magyarországon, ha egy parlamenti frakció nem kapná meg az alelnöki helyeket? Ezt az EP-ben lehet, és senki nem szól semmit.
De hogy a Bizottság is erre az útra lépjen...? Az alábbit szó szerint leírtam a Magyar Nemzetben - ott tartunk, hogy ma minden kritika "Európa ellenesség"
Bóka mondatai nagyon állnak:
"az európai uniós tagságunknak nincsen alternatívája, és nyilván a kormány Európa-politikáját is ezek az alapvető szempontok határozzák meg. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy az Európai Unió működésével kapcsolatban kritikát vagy javaslatokat nem lehet megfogalmazni. Az Európa-politikának nagyon komoly hiányossága, hogy minden ilyen megjegyzést, kritikát, ami az Európai Unió működésével vagy az európai politikai célkitűzésekkel kapcsolatos, azt a jelenlegi Európai Unió politikailag nem képes feldolgozni. Mindenkit, aki ezeket a kritikákat nyilvánosan, felvállaltan megfogalmazza, igyekeznek az európai politikai közösségből kitolni. Ez helytelen megközelítés, ami sem a tagállamok közötti lojális együttműködést, sem az uniós intézmények sikeres működését nem segíti."
(...)
"Egy dolgot azonban szeretnék kiemelni: az Európai Bizottságnak az a nyilatkozata, hogy a magyar elnökség alatt az informális tanácsülésekre nem biztosítanak biztosi szintű jelenlétet, hanem alacsonyabb szinten képviseltetik magukat, szerintem ez lényegileg különböző attól, hogy a szuverén tagállamok eldöntik, hogy milyen szintű képviseletet biztosítanak ezeken az eseményeken.
Egy európai uniós intézmény szerződéses szerepfelfogásával ez nem összeegyeztethető.
Az Európai Unió, akárhogy is nézem, egy nemzetközi szervezet, amit a tagállamok azért hoztak létre, hogy közös érdekű ügyekben együttműködjenek. Az Európai Bizottság ennek a szervezetnek az intézménye, amit azzal a céllal hoztak létre, hogy a tagállamokkal együttműködjön ezeken a területeken. Az Európai Bizottság nincs abban a helyzetben, hogy eldöntse, mely tagállamokkal milyen ügyekben akar együttműködni, mert nem ezért jött létre."
Így-így. A Bizottság messze túlmegy minden határon, amit a szerződések kijelöltek neki.
A magam részéről fontosnak tartom a magyar EU (és NATO) tagságot, érdekalapon, a magyar nemzeti érdek miatt. Minden alternatíva rosszabb. De az EU ha így halad, saját szabályait szegi meg újra és újra, saját magát ássa alá.
Ugyanez igaz egyes EU tagországokra is. Ha úgy gondolják, hogy a társadalom 30-40%-át (most ennyi egy olyan "kis" tagállamban, mint Franciaország) politikai karanténba lehet helyezni, akkor hatalmasat tévednek. Talán fel kellene fogni, hogy mi az oka az elégedetlenségnek.