️ Vannak benzines dodzsemek is.
Az értelmiség tagjai sokszor csak legyintenek egyet, amikor meghallják azt a szót, hogy rezsicsökkentés. Sokan be is dőlnek Márki-Zay Péter azon kijelentéseinek, miszerint ostobaság a rezsicsökkentés, a brüsszeli akaratnak megfelelően el kell törölni és helyette inkább takarékoskodni kell, például kevesebbet kell fürdeni vagy a fűtést kell lejjebb tekerni. De miről szól valójában a rezsicsökkentés? Miért akarja a baloldal megszünteni? Nézzük!
👉A 2010 előtti balliberális kormányok gyakorlatilag mindent privatizáltak, a legtöbb stratégiai vállalatot is külföldiek kezébe adták. Így volt ez a közműcégek esetében is, amelyeket szintén a külföldiek kezébe adták. Az államnak így szinte semmilyen szerepe nem maradt a rezsiárak szabályozásában, az ország kiszolgáltatottá vált a külföldi multik akaratának. Volt olyan időszak, amikor az IMF és Brüsszel döntött a rezsiárakról, nem pedig a magyar állam.
👉2010 után ebben is komoly változás állt be: az Orbán-kormányok kiemelt célnak tartották, hogy a stratégiai ágazatokban lévő cégeket visszaszerezzék a külföldi tulajdonosoktól és azok ismét magyar tulajdonban legyenek. Ez nagyon sok érdeksérelemmel járt, a nyugat-európai országok és Brüsszel is erősen támadta emiatt Magyarországot. Érthető, hiszen ők nem érdekeltek hazánk szuverenitásában, nekik az a kifizetődő, ha Magyarország a nyugati cégektől és nagyhatalmaktól függ.
👉A rezsicsökkentés tehát nem csak a sárgacsekkekről szól, nem csak a pár ezer vagy tízezer forintos havi megtakarításról, hanem az ország szuverenitásáról és energiafüggetlenségéről. Egy hosszútávú stratégia része, amelyhez kapcsolódik például a paksi atomerőmű és még sok-sok olyan lépés, ami garantálja, hogy Magyarország saját maga tudja befolyásolni az energiaellátásának jelentős részét. Ennek köszönhetően a lakossági fogyasztók kiszámítható árakkal találkoznak, nem kell attól félniük, mint 2010 előtt, amikor évről-évre jelentősen nőttek a rezsiárak.
👉Nincsen ilyen szerencsés helyzetben sok más európai ország, amelyek követték a brüsszeli iránymutatást és nem tárgyaltak például az oroszokkal a gázszerződésekről. Sok helyen emiatt bizony könnyen elképzelhető, hogy a télen nem lesz mivel fűteni. A rezsiár ezzel párhuzamosan pedig rohamosan drágul, hiszen az államnak a piaci szereplők jelenléte miatt lényegében semmilyen ráhatása nincsen ezekre a folyamatokra.
️De akkor miért akarja a baloldal és Márki-Zay Péter megszüntetni mindezt? A válasz igen egyszerű: külföldi befolyás alatt állnak és ebben a kérdésben is meg akarnak felelni Brüsszelnek. Mivel ők csak akkor lesznek "európaiak" és a "jogállam" tisztelői, ha nem ellenkeznek, hanem végrehajtják mindazt, amit kérnek tőlük. Így jövő héten Márki-Zay három napos brüsszeli látogatásán is várhatóan esküt tesz majd arra, hogy esetleges győzelmét követően kivezeti a rezsicsökkentést.