️Magyar Péter hazugságai 12.163.-rész
A Fidesz nem nem talált, hanem nem is akart jelöltet állítani
️
Főleg mert a köztársasági elnöki szék nem üres.
Magyar Péter büszkén jelentette be, hogy júliusban több mint 500 milliárd forintos többlettel zárt a költségvetés, szerinte azért, mert „megszüntettük a lopást és a pazarlást”. A kép azonban ennél jóval árnyaltabb: a javulás jelentős része abból fakad, hogy az állam visszafogta a kifizetéseket és támogatásokat, magyarul megszorításokat vezetett be, ami már most a gazdaság lassulásához vezetett. Gyorselemzés!
A júliusi 524,3 milliárd forintos többlet valóban történelmi adat. Csakhogy a Pénzügyminisztérium szerint a tavalyinál jobb egyenleg elsősorban abból adódott, hogy mintegy 300 milliárd forinttal csökkentek a költségvetési szervek és a fejezeti kezelésű előirányzatok kifizetései. Emellett 109 milliárddal kevesebbet költöttek az állami vagyonnal kapcsolatos tételekre, miközben az adó- és járulékbevételek 157 milliárddal nőttek.
Vagyis a többlet jelentős részének prózai magyarázata van: az állam egyszerűen jóval kevesebb pénzt fizetett ki.
Ennek egy része természetes korrekció, mert a választások előtt sok kiadást előrehoztak. Ugyanakkor az új kormány is egyértelműen fékez: például a Széchenyi Kártya több konstrukciójánál megszűnt a fix 3 százalékos kamat, csak ettől mintegy 70 milliárd forintos költségvetési megtakarítást várnak, ennyivel kevesebb pénz kerül a magyar kis-és középvállalkozásokhoz.
Csakhogy ami a költségvetésben megtakarítás, az a gazdaságban kevesebb finanszírozást, beruházást és állami impulzust jelenthet.
A növekedés közben már most is gyengébb a vártnál: a GDP a második negyedévben 0,4 százalékkal nőtt a várt 0,7 helyett, júniusban pedig az ipari termelés havi alapon 1,4 százalékkal csökkent.
A hiány csökkentése természetesen szükséges és pozitív. De nem mindegy, hogyan történik. Magyar Péter ezért túl messzire megy, amikor a teljes javulást a „lopás megszüntetésével” magyarázza. A számok alapján sokkal inkább erőteljes költségvetési fékezés rajzolódik ki, ami egyértelműen már most rontja a gazdasági növekedést Magyarországon, ami végső soron kevesebb munkahelyet, így rosszabb életkörülményeket eredményez a magyar emberek számára.
️Magyar Péter hazugságai 12.163.-rész
A Fidesz nem nem talált, hanem nem is akart jelöltet állítani
️
Főleg mert a köztársasági elnöki szék nem üres.
️Vitézy azzal a magyarázattal állt elő, hogy nem luxizott, pusztán tesztelte, a vonatot amit amúgy is próbaútra vittek volna.
Értem. Én Miamiba mennék egy pár hétre próbaútra valamelyik nagy…
Hihetetlen!
Hanem micsoda?
Az MTVA-s változásokra.
Meg kellene kérdezni Havasi Bertalant, kire gondolhatott a HVG? 
🕵️
️
Sakk és matt.
Emlékeztetjük az ide vezényelt, gyűlölködő tiszás komment turnust, hogy a tiltólista tágas, mi meg nem sajnáljuk az időt.